"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013
Aktualności 2013

"Morze, Statki i Okręty" - grudzień' 2013

Email Drukuj PDF

msio122013Dostępny jest już kolejny, grudniowy numer miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" 12/2013, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Na szczególną uwagę w ostatnim numerze zasługuje artykuł poświęcony zakończonej w listopadzie br., morskiej fazie "Steadfast Jazz 2013", największego od kilku lat ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, mającemu na celu sprawdzenie gotowość Sił Odpowiedzi NATO do wspólnej akcji.

Kolejny artykuł pt.: "SNMCMG1 - 40 lat minęło" poświęcony jest służbie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, obchodzącego w mijającym roku 40. rocznicę powstania.

Następne opracowanie, zasługujące na uwagę dotyczy histori budowy serii 5. polskich okrętów patrolowych projektu 912, określanych też od pierwszego okrętu jako typ Fala - zbudowanych w latach 60. XX wieku w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni.

Poprawiony: środa, 04 grudnia 2013 07:30 Więcej…
 

Zimowa edycja akcji informacyjno-edukacyjnej "Bezpieczna Woda"

Email Drukuj PDF

bezpieczna wodaW trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie sezonu zimowego Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpoczęło II edycję zimowej akcji informacyjno-edukacyjnej "Bezpieczna Woda", skierowanej m. in. do nauczycieli, wychowawców, funkcjonariuszy policji, ratowników oraz dzieci i ich rodziców.

Akcja związana jest z rozpoczęciem sezonu zimowego, w czasie którego często dochodzi do nieszczęśliwych wypadków podczas zabaw dzieci i młodzieży na zamarzniętych zbiornikach wodnych. W założeniach Akcja obejmie swym zasięgiem szkoły na terenie całego kraju i wpłynie na ograniczenie liczby wypadków wśród dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku na obszarach wodnych.

W trakcie trwania akcji do szkół zostaną przekazane zestawy edukacyjno-informacyjne ujęte w formie plakatu oraz 4-stronicowej ulotki, stanowiące pomoc dydaktyczną wykorzystywaną w ramach zajęć szkolnych dotyczących zagrożeń związanych niebezpieczeństwem przebywania na pokrytych lodem jeziorach, rzekach i stawach.

Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje zimową edycję Akcji "Bezpieczna Woda" we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Zdrowia, przy wsparciu Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Poprawiony: wtorek, 03 grudnia 2013 07:04 Więcej…
 

"Żeglowanie po królewsku..."

Email Drukuj PDF

zagle122013Dostępny jest już kolejny, grudniowy numer miesięcznika "Żagle" 12/2013, magazynu sportów wodnych z wielkimi tradycjami i ugruntowaną pozycją w środowisku żeglarskim.

Wydawany od stycznia 1959 r. miesięcznik, zawiera praktyczne porady, ciekawe artykuły, przeglądy sprzętu, skierowane do wszystkich pasjonatów żeglarstwa i amatorów sportów wodnych.

W grudniowym numerze magazynu, obok artykułów ze stałych działów poświęconych m. in. technice, śródlądziu, morzu, sportom wodnym, można znaleźć felieton pt. "Żeglowanie po królewsku" autorstwa redaktora naczelnego "Żagli" Waldemara Heflicha. Opracowanie wydane w ramach cyklu "Z wiatrem i pod wiatr", poświęcone jest idei reaktywacji szlaku wodnego wytyczonego przez Króla Stefana Batorego.

Program "Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego" jest sumą programów turystyczno-rekreacyjnych miast i gmin położonych wzdłuż szlaków. Ma on na celu wiekszą promocję i wykorzystanie Wisły i rzek jej dorzecza. Program rozwoju dróg wodnych zmierzających do Morza Bałtyckiego jest bowiem wciąż aktulany. Realizowany w obecnej rzeczywistości może przyczynić się do rozwoju nie tylko turystyki i rekreacji wodnej, ale również do rozwoju gospodarczego atrakcyjnych rejonów Polski.

Poprawiony: piątek, 27 grudnia 2013 13:51 Więcej…
 

I Warszawska Barbórka Środowiska Wodniackiego

Email Drukuj PDF

barborkaww2W środę, 4 grudnia 2013 r. w Warszawie, odbędzie się uroczyste spotkanie społeczności wiślanej, w ramach obchodów "I Warszawskiej Barbórki Środowiska Wodniackiego".

Ubchody rozpoczną się o godz. 18.00 w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie (Nowe Miasto, ul. Przyrynek 2), mszą świętą w intencji wodniaków warszawskiej Wisły. Będzie to niezwykła okazja na podziękowanie za bezpieczny, mijający rok oraz na złożenie próśb o łaski na rok kolejny.

Po zakończeniu mszy św., ok. godz. 19.00 w restauracji "Pod Retmanem" (ul Bednarska 9), odbędzie się biesiada wodniacka, podczas której podsumowane zostaną tegoroczne działania na Wiśle oraz omawiane będą zamierzenia na rok 2014. Specjalnie na tę okazję, w menu mają pojawić się potrawy flisackie i retmańskie. Degustacji towarzyszyć będzie multimedialny pokaz filmów oraz zdjęć prezentujących tegoroczne dokonania warszawskiej społeczności wiślanej: wodniaków, flisaków, marynarzy.

Do uczestnictwa w obchodach "I Warszawskiej Barbórki Środowiska Wodniackiego" serdecznie zapraszają: Fundacja "Dom Wisły", "Szerokie Wody", "Wszystko Płynie", "Pro Bono PL", Klub "Bractwo Wiślane" LMiR, Królewski Flis na Wiśle oraz wszyscy wodniacy z warszawskiego odcinka Wisły.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:53 Więcej…
 

Spotkanie z kapitanem Adamem Jasserem

Email Drukuj PDF

spotkanie jasserWe wtorek, 3 grudnia 2013 r. o godz. 19.00 w Tawernie Korsarz (ul. Gostyńska 45) w Warszawie, rozpocznie się spotkanie z kapitanem Adamem Jasserem - polskim żeglarzem, inicjatorem i promotorem rejsów Morskiego Wychowania Młodzieży pn. " Niebieska Szkoła".

Urodzony w 1936 roku Adam Jasser (j.kpt.ż.w.) to inicjator rejsów z młodzieżą szkolną i wielki popularyzator żeglarstwa w Polsce, założyciel Bractwa Żelaznej Szekli, które w lipcu tego roku roku obchodziło swoje 40-lecie, kapitan żaglowców "Henryk Rutkowski" (obecnie STS "Kapitan Głowacki") i "Pogoria", posiada tytuł Członka Honorowego Sail Training Association - Poland. Decyzją Zarządu PZŻ został odznaczony medalem "Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego". Za pracę na rzecz morskiego wychowania młodzieży Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim orderu Polonia Restituta.

W czasie spotkania kapitan Adam Jasser opowie o idei i znaczeniu morskiego wychowania, którego jest inicjatorem w Polsce oraz o zlotach żaglowców The Tall Ships Races, które w doskonały sposób realizują program wychowania morskiego młodzieży.

"Byłem zawsze przekonany, że praca młodych ludzi pod żaglami, na morzu, kształci siłę woli, solidarność i poczucie równości, ćwiczy wytrwałość i cierpliwość, jest przeciwieństwem zaściankowości, a synonimem światowości, uczy realizmu w myśleniu i postępowaniu.Kształtuje przyzwyczajenia i odruch pracy zespołowej, pomagania osobom słabszym, wyrabia i wzmacnia cechy przywódcze. Jest szkołą wychowania społecznego i obywatelskiego, pochwałą życia nieułatwionego, w trudzie własnych rąk, pośród żywiołu, który potrafi dostateczne zahartować człowieka, aby odważnie stawił czoła problemom i wyborom życia codziennego." - mówi kapitan Adam Jasser.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:53 Więcej…
 

Posiedzenie Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły

Email Drukuj PDF

kdslogoW czwartek, 28 listopada 2013 r. w siedzibie Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie, odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły.

W skład działającej przy Centrum Komunikacji Społecznej Komisji, wchodzą obecnie 34 fundacje, stowarzyszenia, towarzystwa, kluby, których działalność jest nierozerwalnie związana i umiejscowiona w "XIX dzielnicy" Stolicy, tj. warszawskim odcinku Wisły.

Rolę moderatora spotkania pełnił Przewodniczący Komisji - Piotr Kaliszek z Warszawskiego Akademickiego Klubu Kajakowego "Habazie". Warszawski Ratusz był reprezentowany przez Marka Piwowarskiego - pełnomocnika prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły.

Wśród uczestników posiedzenia byłi również m. in. Zastępca Przewodniczącego Komisji - Maria Pechańska - komandor Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy", Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Piotr Ruszczewski - Firma "Wisła 2014", Rafał Łapiński - prezes Fundacji "Dom Wisły", Artur Matuszewski - Warszawska Przystań Wodna "Aquatica", Jacek Gustowski - prezes TW "Syrenka", Robert Jankowski, Piotr Fedorowicz - Firma "naKajak", Ryszard Romanowski - prezes Fundacji "Pro Bono PL", Urszula Zawadzka-Pawlewska - KS "Powiśle" oraz kmdr por. Marek Jankiewicz - wiceprezes Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie.

Poprawiony: czwartek, 20 lutego 2014 06:17 Więcej…
 

95 lat Marynarki Wojennej!

Email Drukuj PDF

95"Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską..." - w siedemnaście dni po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, naczelnik Państwa Józef Piłsudski dekretem tej treści powołał do życia Marynarkę Polską.

W czwartek, 28 listopada 2013 r., w 95. rocznicę odtworzenia Marynarki Wojennej, na polskim wybrzeżu, odbędą się z tej okazji oficjalne uroczystości. O godz. 08.00 na wszystkich polskich okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa.

Następnie, o godz. 09.30 w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie msza święta w intencji Marynarki Wojennej.

Marynarze uczczą pamięć o swoich poprzednikach o godz. 11.00 na Cmentarzu MW (Gdynia-Oksywie, ul. Muchowskiego), składając wiązanki kwiatów na płytach twórców Marynarki Wojennej.

Główne uroczystości z okazji 95. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej rozpoczną się o godz. 12.00 przy "Płycie Marynarza Polskiego". Przy Płycie odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów i uroczystej zmiany warty w asyście Kompanii Reprezentacyjnej MW i Orkiestry MW. Podczas uroczystości z pokładu ORP "Błyskawica" oddany zostanie salut salw armatnich. Na zakończenie uroczystości przy "Płycie Marynarza Polskiego" odbędzie się defilada Kompanii Reprezentacyjnej MW.

Poprawiony: wtorek, 03 grudnia 2013 07:12 Więcej…
 

"Przeciągnij Syrenę przez Wisłę"

Email Drukuj PDF

przecignijsyrenkW niedzielę, 15 grudnia 2013 r. w Warszawie, odbędzie się IV edycja zimowego przepływania Wisły - "Przeciągnij Syrenę przez Wisłę", organizowana przez Krakowski Klub Morsów "Kaloryfer".

Właśnie rozpoczęły się zapisy do tego ekstremalnego wyzwania. Poza samym wyczynem, przesłanie akcji niesie przekaz prozdrowotny i proekologiczny. Trasa tegorocznej edycji przebiegać będzie między plażą na Saskiej Kępie (PB), a Płytą Desantu Czerniakowskiego (LB), poniżej mostu Łazienkowskiego.

Ze względu na nurt rzeki oraz odległość ok. 200-250 m (zależnie od poziomu wody), trzeba spełnić określone wymogi organizacyjne i warunki bezpieczeństwa. Czas przebywania w wodzie to ok. 8-10 minut. Każdy uczestnik musi posiadać bojkę ratowniczą ("pamelkę") oraz płetwy. Przepłynięcie planowane jest grupami pięcioosobowymi - jedna grupa wychodzi, kolejna wchodzi.

Krakowskie morsy zapraszają do udziału w imprezie również inne Kluby Morsów z całej Polski. Organizatorzy proszą jednak o przemyślane zgłoszenia tylko doświadczonych morsów. Ostateczną listę "Kaloryfera" zatwierdza Prezes KKM. Po zgłoszeniu każdy otrzyma formularz oświadczenia, mapkę trasy oraz kwotę ubezpieczenia do opłacenia na konto klubowe. Liczba uczestników zależna od zgłoszeń klubów z całej Polski, jednak w wodzie przebywać będzie nie więcej niż 5. płynących - względy bezpieczeństwa.

Poprawiony: poniedziałek, 16 grudnia 2013 00:00 Więcej…
 

"Nie zna życia, kto nie służył w Marynarce..."

Email Drukuj PDF

cwmW dniach 18-24 listopada 2013 r. na pokładzie flagowego żaglowca ZHP s/y "Zawisza Czarny", odbył się rejs dla kandydatów do służby w Marynarce Wojennej pod hasłem "Nie zna życia, kto nie służył w Marynarce".

W harcerskim rejsie studyjnym, zorganizowanym przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, wzięło udział  32. uczniów szkół średnich z całej Polski: z Wrocławia, Siedlec, Poznania, Gdańska, Kołobrzegu, Opola, Garwolina. Celem rejsu było przeżycie świetnej, morskiej przygody, a zarazem zapoznanie się z historią i teraźniejszością Marynarki Wojennej oraz Narodowych Sił Rezerwowych. 

Podczas rejsu uczniowie odwiedzili m. in. Port Wojenny w Gdyni Oksywiu, Visby na Gotlandii oraz Kalmar w Szwecji. W Porcie Wojennym uczniowie zwiedzili jednostki 3. Flotylli Okrętów, w tym korwetę ORP "Gen. K. Pułaski".

Odwiedzając Akademię Marynarki Wojennej uczestnicy rejsu spotkali się z wykładowcami i słuchaczami uczelni, zarówno z kierunków cywilnych jak i mundurowych. Przyszli kandydaci do służby w marynarce zapoznali się z historią akademii, nowoczesnymi pracowniami i symulatorami. Odwiedzili też okręt podwodny typu Koben stojący na terenie AMW.

Poprawiony: wtorek, 26 listopada 2013 12:33 Więcej…
 

Wernisaż wystawy pt. "Mapa Lubinusa w Gdyni"

Email Drukuj PDF

mapalubinusa4W czwartek, 28 listopada 2013 r. o godz. 10.30 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się Wernisaż wystawy pt. "Mapa Lubinusa w Gdyni".

Wystawa, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, poświęcona jest Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiegoautorstwa niemieckiego kartografa Eilhardusa Lubinusa

Mapa ta powstała na zamówienie Księcia Szczecińskiego Filipa II. Pierwsze wydanie mapy szacuje się na rok 1618, a kolejne na lata 1758 i 1920. Po konsultacjach konserwatorskich stwierdzono,  iż egzemplarz ze zbiorów MMW w Gdyni pochodzi najprawdopodobniej z pierwszego druku, czyli z 1618 roku.

Orginał tego unikatowego, kartograficznego arcydzieła wraz z jego historią będzie można zobaczyć do 31. grudnia 2013 r., w sali ekspozycyjnej w budynku MMW w Gdyni. W dniu 28. listopada 2013 r. Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza również na konferencję naukową poświęconą mapie Eilhardusa Lubinusa pt. "Mapy Lubinusa - problemy datowania i konserwacji". Tematem wykładów będzie historia nabycia i etapy konserwacji posiadanych przez inne instytucje egzemplarzy tej mapy. W tym dniu wstęp do Muzeum MW, na okręt-muzeum ORP "Błyskawica" oraz na wernisaż i konferencję naukową jest wolny.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:54 Więcej…
 


Strona 3 z 25