"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013
Aktualności 2013

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM POWSTANIA WARSZAWSWKIEGO

Email Drukuj PDF

pamitamy

 

Pamięci inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Email Drukuj PDF

eugeniuszkwiatkowskiW dniu dzisiejszym, 30 grudnia 2013 r. przypada 125. rocznica urodzin inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Z tej okazji Klub "Bractwo Wiślane" LMiR uczestniczył w warszawskich rocznicowych uroczystościach.

Punktualnie o godz. 12.00, przy tablicy pamiątkowej poświęconej inż. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, na fasadzie Pałacu Ministrów Skarbu przy pl. Bankowym 3/5 w Warszawie, miało miejsce rocznicowe spotkanie członków i sympatyków LMiR. 

Klub "Bractwo Wiślane" LMiR był reprezentowany przez delegację pod kierownictwem Prezesa Klubu, Wiceprezesa ZG LMiR Wacława Kowalskiego. W skład delegacji wchodzili również: Wiceprezes Zarządu kmdr por. Marek Jankiewicz, Sekretarz Zarządu Tomasz Skudniewski, członkowie Honorowi LMiR: prof. Marian Drozdowski, Andrzej Frelek, członek Komisji Rewizyjnej Bogdan Koczko oraz członkowie Wojciech Kuczkowski i Marek Capała. Gościem spotkania był pan prof. Marek Kwiatkowski honorowy obywatel m.st. Warszawy, wieloletni dyrektor zespołu pałacowo-ogrodowego w Łazienkach Królewkich w Warszawie.

Obecni na spotkaniu członkowie i sympatycy LMiR złożyli pod tablicą wiązankę biało-czerwonych kwiatów oraz wzięli udział w serii pamiątkowych zdjęć. Podczas uroczystości składania kwiatów przypomniano życiorys oraz dokonania inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, wizjonera i patrioty, polskiego wicepremiera, ministra skarbu, przemysłu i handlu II Rzeczypospolitej, budowniczego portu i miasta Gdyni. Warszawskie obchody 125. rocznica urodzin inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego były również okazją do przekazania, za pośrednictwem Prezesa Klubu Wacława Kowalskiego, serdecznych podziękowań oraz pozdrowień od pani Ewy Kwiatkowskiej-Obrąpalskiej, córki inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Poprawiony: wtorek, 31 grudnia 2013 01:18 Więcej…
 

Rozformowanie Dowództwa Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

dmw

W dniu dzisiejszym, 30 grudnia 2013 r., w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy 3 Flotylli Okrętów oraz rozformowania Dowództwa Marynarki Wojennej. W uroczystości wziął udział Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea.

Z tej okazji o godz. 08.00 na okrętach w Porcie Wojennym w Gdyni podniesiona została wielka gala banderowa. Uroczystości związane z rozformowaniem Dowództwa Marynarki Wojennej oraz ceremonia przejęcia dowodzenia nad 3. Flotyllą Okrętów rozpoczęły się o godz. 13.00.

W trakcie uroczystości, w obecności marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów odczytana została decyzja Ministra Obrony Narodowej o rozformowaniu Dowództwa Marynarki Wojennej, a obowiązki dowódcy tej. jednostki przejął od kontradmirała Mariana Ambroziaka komandor Mirosław Mordel.

Uczestniczący w dzisiejszej uroczystości Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea podziękował marynarzom za ich dotychczasową służbę oraz wręczył wyróżniającym się podwładnym "Morskie Krzyże Zasługi" i Medale "Za Długoletnią Służbę".

W swoim ostatnim przemówieniu jako dowódcy MW admirał Mathea poinformował, że 31 grudnia br. podpisze protokół przekazania Dowództwa MW na ręce Dowódcy Generalnego RSZ. Admirał Mathea pożegnał się następującymi słowami "...Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za okazywane mi wsparcie, które odczuwałem na każdym kroku. Życzę Państwu również aby dalsza służba w Marynarce Wojennej była dla Państwa niewyczerpanym źródłem satysfakcji oraz dumy. Dziękuję bardzo za uwagę".

Poprawiony: piątek, 03 stycznia 2014 22:57 Więcej…
 

Raport z konsultacji społecznych "Urządź z nami plaże!"

Email Drukuj PDF

urzadzplaze

Dostępny jest już raport z przeprowadzonych w sierpniu br. konsultacji społecznych pod hasłem "Urządź z nami plaże!", dotyczących zagospodarowania warszawskich, nadwiślańskich plaż miejskich na Saskiej Kępie i Żoliborzu.

W dniach 17-18 sierpnia 2013 r. odbyły się w Warszawie kolejne spotkania w ramach konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania brzegów Wisły

Tematem spotkań było zagospodarowanie plaż miejskich na Saskiej Kępie (na wysokości ul. Krynicznej) i Żoliborzu (na wysokości ul. Czujnej) oraz wyposażenie planowanego pawilonu edukacyjnego. Naturalnie piękne, piaszczyste plaże to niezwykły atut Warszawy, o który należy dbać i odpowiednio eksponować, zapraszając do korzystania z nich warszawiaków i turystów.

Zadaniem konsultacji było wypracowanie wizji plaż i ich wyposażenia, które pozwoli na jak najpełniejsze ich wykorzystanie i jeszcze mocniej zachęci mieszkańców stolicy do spędzania na nich wolnego czasu. Konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania brzegów Wisły były częścią projektu LIFE+ "WislaWarszawska.pl", którego celem jest przybliżenie Wisły mieszkańcom Warszawy.

Poprawiony: sobota, 28 grudnia 2013 22:50 Więcej…
 

Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 25. "Okręty podwodne "Orzeł" i "Sęp""

Email Drukuj PDF

orzelsepW piątek, 27 grudnia 2013 r. ukazał się w sprzedaży 25. tom Kolekcji "Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia - Wrzesień 1939", zatytułowany "Okręty Podwodne "Orzeł" i Sęp"". Opracowanie przedstawia historię wprowadzonych do służby w Marynarce Wojennej w 1939 r., zasłużonych polskich okrętów wojennych.

Bogato ilustrowane wydawnictwo przybliża czytelnikowi genezę powstania, historię służby oraz wojenne, w tym tragiczne losy zbudowanych w stoczniach holenderskich, bliźniaczych okrętów podwodnych. Stanowiły one istotny składnik drugiego planu rozbudowy Floty RP, obejmującego lata 1934-1939. Autorem przygotowanej przez Edipresse Polska publikacji jest Tadeusz Kondracki - pracownik Instytutu Historycznego PAN, twórca wielu opracowań historycznych przedstawiających m. in dzieje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 

W pracy nad dziejami ORP "Orzeł" i ORP "Sęp" wielką pomocą służyło środowisko weteranów Polskiej Marynarki Wojennej zarówno w kraju, jak i zagranicą, członkowie ich rodzin oraz miłośnicy historii PMW. "Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939" to unikatowe wydawnictwo przedstawiające najciekawsze przykłady uzbrojenia Wojska Polskiego w kampanii 1939 roku.

Po raz pierwszy w jednej serii zostały zebrane szczegółowe opisy polskiego oręża, z którym przyszło polskim żołnierzom stanąć do nierównej walki z niemieckim i sowieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku. Nowa seria wydawnicza przypomina jak wyglądał ówczesny polski przemysł wojskowy, skąd pochodziła broń żołnierza polskiego i jak to się stało, że obrosła tak wielką legendą.

Poprawiony: piątek, 27 grudnia 2013 21:59 Więcej…
 

125. rocznica urodzin inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Email Drukuj PDF

eugeniusz kwiatkowski

W poniedziałek, 30 grudnia 2013 r. przypada 125. rocznica urodzin inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, polskiego wicepremiera, ministra skarbu, przemysłu i handlu II Rzeczypospolitej, budowniczego portu i miasta Gdyni - "Miasta z Morza i Marzeń".

Z tej okazji o godz. 12.00, Klub "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie organizuje uroczystość złożenia wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą inż. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, na fasadzie Pałacu Ministrów Skarbu przy pl. Bankowym 3/5 w Warszawie, gdzie w latach 1935-1939 pełnił on funkcję ministerialną.

Tablicę z popiersiem Eugeniusza Kwiatkowskiego powstałą z inicjatywy Ligi Morskiej i Rzecznej odsłonięto w dn. 8 lutego 2000 r. na dwa dni przed obchodami 80. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.

Zarząd Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie serdecznie zaprasza do udziału w ww. uroczystości członków, przyjaciół i sympatyków Ligi Morskiej i Rzecznej, przedstawicieli władz miasta, warszawskich firm, mieszkańców Warszawy, organizacji pozarządowych i młodzież szkolną.

Wzorem lat ubiegłych na uroczystości rocznicowe zaprasza również Towarzystwo Miłośników Gdyni (30.12. br., godz. 12.00 - składanie kwiatów pod pomnikiem inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. 10 Lutego 16 w Gdyni).

Poprawiony: poniedziałek, 30 grudnia 2013 22:16 Więcej…
 

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Email Drukuj PDF

bn2013

 
wesolych swiat

 

 

 

Poprawiony: niedziela, 22 grudnia 2013 08:22
 

Konkurs fotograficzny "Rejs szkoleniowy w obiektywie"

Email Drukuj PDF

kabina z widokiem1

W dniu dzisiejszym, 20 grudnia 2013 r., dokładnie trzy miesiące po zakończeniu rejsu szkoleniowego dla kadry i pracowników CSiKGW AON, został ogłoszony werdykt Jury Konkursu fotograficznego "Rejs szkoleniowy w obiektywie".

Zgodnie z Regulaminem, Konkurs skierowany był do kadry oraz pracowników CSiKGW AON w Warszawie, którzy we wrześniu br. odbyli rejs szkoleniowy po Morzu Bałtyckim, na pokładzie okrętu szkolnego ORP "Wodnik".

Uczestnicy mogli zgłosić do Konkursu maksymalnie 5 fotografii opatrzonych tytułem. Zgłoszenia zawierały zdjęcia tylko jednego autora, zapisane w wysokiej rozdzielczości. Fotografie konkursowe nie mogły być poprawiane - jedyna dopuszczalna korekcja dotyczyła kadrowania zdjęcia zgodnie z zamiarem autora. Ostatecznie do Konkursu zgłoszono 46 fotografii.

Jury oceniając zdjęcia konkursowe brało  pod uwagę: oryginalny i unikalny charakter fotografii, wymiar artystyczno-estetyczny oraz wymiar techniczny. Jednocześnie wszyscy pracownicy CSiKGW AON mogli głosować na "Fotografię Publiczności". Każdy mógł oddać głos na jedną fotografię, która mu się najbardziej podoba - nie wolno było jednak głosować na własne zdjęcie.

Poprawiony: sobota, 21 grudnia 2013 20:45 Więcej…
 

Konsultacje społeczne w sprawie ochrony Zatoki Puckiej

Email Drukuj PDF

zatoka pucka

W dniu dzisiejszym, 19 grudnia 2013 r. w siedzibie Urzędu Morskiego w Gdyni, odbył się kolejny etap konsultacji społecznych do przygotowywanej "Wstępnej wersji programów zarządzania dla obszaru Zatoki Puckiej" w ramach zadania "Opracowanie projektów planów ochrony obszarów Natura 2000 w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego". 

Konsultacje otworzył i poprowadził Dyrektor Urzędu Morskiego, kpt. ż.w. dr inż. Andrzej Królikowski. Urząd Morski jest też zleceniodawcą dokumentów przygotowywanych przez Instytut Morski w Gdańsku. Aktualne zapisy w projekcie przedstawiła pani Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, Zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Technicznych. 

Konsultacje dotyczyły wątpliwości m.in. mieszkańców półwyspu i sportowców dotyczące planów ochrony obszarów Natura 2000. Projektowane zmiany zakładają m.in. ograniczenie w dostępie dla wszystkich jednostek pływających w rejonie ujść rzek Płutnicy i Redy oraz wzdłuż połowy Suchej Rewy. Pozostała część zatoki ma pozostać otwarta, ale na wodach ma obowiązywać ograniczenie prędkości. 

Z sali padało wiele głosów sprzeciwu wobec projektowanych zmian, w tym licznego grona żeglarzy czy motorowodniaków, którzy się obawiają, że wprowadzane ograniczenia negatywnie odbiją się na możliwościach uprawiania sportów wodnych. Przedstawiciele Urzędu Morskiego oraz przyrodnicy, współautorzy projektowanych zmian przekonywali z kolei, że nie będą one tak drastyczne jak spodziewają się ich przeciwnicy, a mają pomóc w ochronie ptaków, morświnów oraz fok.

Poprawiony: piątek, 27 grudnia 2013 06:35 Więcej…
 

Nowa jednostka pływająca MOSG

Email Drukuj PDF

mosg-068

Nową jednostkę pływającą oddano do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. Jednostka o numerze burtowym SG-068 będzie wykorzystywana przez funkcjonariuszy Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Świnoujściu. 

Jednostka typu RIB TM-1025 2 IB CABIN zbudowana przez firmę Techno Marine Sp. z o.o. z Malborka przeznaczona jest głównie do ochrony środowiska na polskich obszarach morskich, w tym patrolowania akwenów, działań interwencyjno-pościgowych, kontroli prawidłowości wykonywanych połowów i zwalczania kłusownictwa.

Kadłub jednostki zbudowany jest z laminatu poliestrowo-szklanego. Łódź posiada odbojnicę elastyczną (pneumatyczną) typu wypornościowego, co zapewnia odporność na uderzenia i przetarcia w czasie manewrowania, cumowania czy dobijania do innych jednostek. Konstrukcja nadbudówki jest zamknięta i wodoszczelna, dobrą widoczność załodze umożliwia rozmieszczenie szyb odpornych na uderzenia fali.

RIB TM-1025 2 IB CABIN posiada niezależną od pracy silników głównych instalację ogrzewania nadbudówki. W kabinie są miejsca siedzące dla 5 osób, w tym 3 członków załogi. Na SG-068 jest również pomieszczenie socjalne z dwoma miejscami do spania.

Układ napędowy stanowią dwa stacjonarne silniki wysokoprężne typu VOLVO-PENTA D 4- A-F Aquamatic z przekładnią typu Z. Moc silnika to 260 KM. Jednostkę wyposażono dodatkowo w agregat prądotwórczy pozwalający na zasilanie w energię elektryczną bez potrzeby pracy silników głównych.

Poprawiony: czwartek, 19 grudnia 2013 22:36 Więcej…
 


Strona 1 z 25