"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Rok 2013 - ROKIEM LEONIDA TELIGI

Rok 2013 - ROKIEM LEONIDA TELIGI

Email Drukuj PDF

teligaW piątek 5. kwietnia 2013 r. minęła 44. rocznica zakończenia przez Leonida TELIGĘ pierwszego samotnego rejsu wokół Ziemi pod polską banderą. W tym roku jego macierzysty Jacht Klub Morski "GRYF" w Gdyni, obchodzi  85. lecie swojego istnienia. Z tej okazji Polski Związek Żeglarski ustanowił rok 2013 - ROKIEM LEONIDA TELIGI.

Leonid TELIGA był członkiem JKM "GRYF" w Gdyni. Pod auspicjami tego Klubu dokonał wspaniałego wyczynu żeglarskiego - samotnego rejsu dookoła świata. Dokonał tego jako pierwszy Polak w latach 1967-1969, płynąc na własnym jachcie "OPTY", typu "Konik Morski", którego konstruktorem był Leon Tumiłowicz, a budowniczym Maciej Dowhyluk.

Rejs trwał 2 lata, 2 miesiące 11 dni. Leonid TELIGA wyruszył 25. stycznia 1967 r. z Casablanki i 5. kwietnia 1969 r. zamknął swoją wokółziemską pętlę nieopodal Wysp Kanaryjskich. Złożony nieuleczalną chorobą, z którą walczył w czasie całego rejsu, powrócił do Warszawy samolotem gdzie zmarł 21. maja 1970 r. w wieku 53 lat.

Leonid TELIGA urodził się 28. maja 1917 r. w Wiaźmie w Rosji. Był oficerem piechoty Wojska Polskiego II RP. W 1942 r. wstąpił do Armii Andersa, walczył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Był żeglarzem, dziennikarzem, tłumaczem i pisarzem. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

teliga mapaLeonid TELIGA jest patronem wielu szkół, harcerskich drużyn wodnych, Szczecińskiej Stoczni Jachtowej i od 1971 roku prestiżowej nagrody miesięcznika "Żagle" za popularyzację żeglarstwa.

Twają zaawansowane rozmowy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku na temat sprowadzenia jachtu "OPTY" do Gdyni i udostępnienie go do zwiedzania. W tej chwili jednostka przechowywana jest w magazynie CMM w Tczewie i rzadko pokazywana publiczności. Historyczny obiekt będzie można zobaczyć w JKM "GRYF". 

Polski Związek Żeglarski wystąpił również z wnioskiem do Kapituły Alei Żeglarstwa Polskiego, by tablica upamiętniająca tego wspaniałego żeglarza - Leonida TELIGĘ została wmurowana obok tablicy Władysława Wagnera na falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. 

Źródło: Polski Związek Żeglarski
Fot. J.Uklejewski (CAF/PAP)

Poprawiony: piątek, 12 kwietnia 2013 18:49