"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum POLSKI ŚWIATOWY REKORD GUINNESSA W ŻEGLARSTWIE

POLSKI ŚWIATOWY REKORD GUINNESSA W ŻEGLARSTWIE

Email Drukuj PDF

rekord1image005 595 314recordrekord566eba0ed9b2c 640x280

 

Kierownictwo organizacji GUINESS WORLD RECORDS (GWR) poinformowało, że nowym rekordzistą świata w kategorii: "Nawigacja - Najdalej na Południe" (Navigation - Most Southerly) został polski jacht Selma Expedition.
Nadesłany z Londynu komunikat Dyrekcji Zespołu Rekordów organizacji: Guinness World Records, stwierdza: "... z ogromną przyjemnością informujemy, że w kategorii: "Nawigacja - Najdalej na Południe" (Navigation - Most Southerly) został potwierdzony rekord jachtu Selma Expeditions i otrzymuje on prawo do nazwy: "POSIADACZ TYTUŁU ŚWIATOWEGO REKORDZISTY GUINNESSA".


Szczegółowe informacje publikowane przez GUINNESS WORLD RECORDS
Kategoria: MOST SOUTHERLY NAVIGATION (Nawigacja - najdalej na południe)
Kto: Selma Expeditions
Gdzie: Antarktyda, Zatoka Wielorybów, Szelf Lodowca Rossa, Morze Rossa
Kiedy: 12 lutego 2015
Co: Osiągnięty rekord w kategorii: "Nawigacja - najdalej na południe drogą morską dotyczy osiągnięcia pozycji 78°43?926´S oraz 163°40?957´W, przez polski jacht Selma Expeditions, stalowy kecz dowodzony przez kapitana Piotra Kuźniara z Polski oraz 10-osobową załogę, w rejsie do Zatoki Wielorybów na Morzu Rossa, Antarktyda, w dniu 12 lutego 2015 roku. W skład zespołu Selma Expeditions (oprócz kapitana Kuźniara) wchodzili: zastępcy kapitana Krzysztof Jasica i Tomasz Łopata (obaj z Polski), Artur Skrzyszowski (Polska) jako oficer jachtowy, oraz jako członkowie załogi: Dusan Jamny (Republika Czeska), Michał Gawron, Piotr Lubaczewski, Krzysztof Pełka, Leszek Rychlik, Damian Święs i Jacek Załuski (wszyscy z Polski).
67-stopowy (ponad 20 m) stalowy dwumasztowiec Selma Expedition należy do firmy o tej samej nazwie z siedzibą we Wrocławiu. Jacht w okresie od kwietnia 2014 do kwietnia 2015 brał udział w specjalnej wyprawie: "SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ" śladami Sir Ernsta Shackletona - polarnego odkrywcy i organizatora wypraw antarktycznych 100 lat temu. 12 lutego 2015 roku polski jacht dopłynął (na żaglach) do krańca południowych mórz i oceanów - do Zatoki Wielorybów na antarktycznym Morzu Rossa, dostępnym do żeglugi tylko 2 miesiące w roku, docierając najdalej ze wszystkich do tej pory jachtów i statków, bijąc dotychczasowy rekord GUINNESSA, należący do nowozelandzkiego holownika polarnego m/y ARCTIC P. o prawie jedną milę morską (ok. 1850 m).

Źródło: Selma Expeditions.com

Poprawiony: poniedziałek, 28 grudnia 2015 15:41