"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum 8 GRUDNIA 2015 R - BELWEDER

8 GRUDNIA 2015 R - BELWEDER

Email Drukuj PDF

  belwedera092c3567428d42d547cc0cf33aa0c80

Belweder miejscem debaty o gospodarce wodnej i żegludze śródlądowej.

W dniu 8 grudnia 2015 roku w Belwederze - siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się debata na temat aktualnego stanu oraz szans rozwoju gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej.
Liga Morska i Rzeczna w dniu 3 listopada 2015 roku skierowała do Pana Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej list z załączonym Memoriałem w sprawie likwidacji zaniedbań i rozwoju wodnych sektorów gospodarczych w Polsce. Memoriał ten przygotowany został na konferencję p.n. "Morze, rzeki - szansą rozwoju Polski" która odbyła się w dniu 25 lutego 2010 roku w Senacie RP. Inicjatorem tej konferencji była Liga Morska i Rzeczna. Tekst Memoriału jest ciągle aktualny, dlatego uznaliśmy że należy zainteresować nim Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Autorami Memoriału są eksperci z Porozumienia "Wisła - Odra - Bałtyk", reprezentujący społeczności z dorzecza Wisły, Odry oraz Pomorza.
Tekst naszego listu zainteresował Prezydenta a efektem tego była wola zorganizowania przez Biuro Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przy udziale Ligi Morskiej i Rzecznej przedmiotowej debaty w Belwederze.
W debacie uczestniczyli:
Pan Wojciech Kolarski - Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Pan Mariusz Gajda - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska
Pan Jerzy Materna- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Ponadto przedstawiciele:
Krajowego Zarządu Gospodarki Wodne . Środowiska związane z gospodarką wodną i żeglugą śródlądową reprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych, Stowarzyszenia "Teraz Odra", Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk, Stoczni Rzecznej w Kędzierzynie - Koźlu, Urzędów Żeglugi Śródlądowej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, samorządów miejskich, Rady Portu Szczecin, armatorów rzecznych. Ligę Morską i Rzeczną reprezentował Pan Wacław L. Kowalski - Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej.
Programy rozwoju gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej przedstawione przez przedstawicieli Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęte zostały przez uczestników debaty z nadzieją na przeprowadzenie koniecznych zmian.
Przebieg dyskusji wykazał zgodność poglądów co do usprawnienia i pilnego rozwoju podstawowych sektorów gospodarki wodnej, żeglugi śródlądowej, rozwój szkolnictwa branżowego oraz zmiany przepisów prawa hamujących rozwój.
Prowadzący debatę Pan Minister Wojciech Kolarski na zakończenie wyraził zadowolenie z przebiegu dyskusji, podniesienia spraw istotnych oraz woli współpracy obu ministerstw jak również społecznych i instytucjonalnych ekspertów reprezentujących użytkowników wód w Polsce.

 1xxfot 022xxxfot 01

 

tekst: Wacław L. Kowalski

Foto: Oficjalna Strona Prezydenta RP.

 

Poprawiony: poniedziałek, 14 grudnia 2015 14:49