"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 Dwudziestolecie międzywojenne, tom 4. "Morze, Nasze Morze..."

Dwudziestolecie międzywojenne, tom 4. "Morze, Nasze Morze..."

Email Drukuj PDF

morze4W czwartek 28. marca 2013 r. ukazał się w sprzedaży 4. tom Kolekcji "Dwudziestolecie międzywojenne", zatytułowany "Morze, Nasze Morze". Bogato ilustowane wydawnictwo przedstawia historię tworzenia się POLSKI MORSKIEJ.

Tom zawiera opisy najważniejszych wydarzeń tego okresu, począwszy od utworzenia Polskiej Marynarki Wojennej, Marynarki Handlowej, a kończywszy na wybuchu II wojny światowej. Można tu znaleźć informacje dotyczące skomplikowanych dziejów Wolnego Miasta Gdańska, budowy Portu w Gdyni, jak również genezy utworzenia i aktywnej działalności Ligi Morskiej i Kolonialnej (Ligi Morskiej i Rzecznej).

Przybliża także wydarzenia związane z Zaślubieniem Polski z Morzem Bałtyckim, obchodami Święta Morza (Dni Morza) oraz sylwetki wybitnych postaci tego okresu m. in. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, generałów: Mariusza Zaruskiego, Józefa Hallera, Gustawa Orlicz-Dreszera, admirała Kazimierza Porębskiego.

Kolekcja "XX lecie międzywojennenne" to wyjątkowa seria 22. książek o świecie, który przeminął, ale który wart jest przypomnienia. Autorem nowej kolekcji przygotowanej przez Edipresse Polska wspólnie z wydawnictwem Bellona jest znany i ceniony znawca II Rzeczypospolitej - Sławomir Koper, twórca wielu bestselerowych książek opisujących okres przedwojenny. Zaprasza on czytelników do sentymentalnej podróży, podczas której starał się przedstawić obiektywnie, rzetenie i przystępnie najważniejsze aspekty życia w tamtych czasach.

Opowiada o tym jak Polacy pracowali i odpoczywali, co ich wzruszało, interesowało czy bulwersowało. Przybiliża ówczesną rzeczywistość polityczną, gospodarczą, wojskową, kulturalną, obyczajową na tyle obszernie, aby kazdy mógł sobie wyrobić własny obraz tego interesującego okresu w dziejach Polski. W serii autor nie zapomina także o poważniejszych tematach takich jak: polityka, rozwój nauki i przemysłu, czy stosunek do mniejszości narodowych. Zatem cytując słowa znanego szlagieru z 1935 roku - "powróćmy jak za dawnych lat..."

Tytuły kolejnych tomów:kolekcjaxx

TOM 1. Arystokracja
TOM 2. Kino, teatr, kabaret
TOM 3. Afery i skandale
TOM 4. Morze, nasze morze
TOM 5. Walka o granicę (1918-21)
TOM 6. Mniejszości
TOM 7. Zabawa i odpoczynek
TOM 8. Sztuka
TOM 9. Warszawa, Lwów, Wilno
TOM 10. Życie codzienne
TOM 11. Demokracja parlamentarna (1922-26)
TOM 12. Literatura
TOM 13. Wileńszczyzna, Polesie
TOM 14. Przemysła i technika
TOM 15. Rządy Sanacji (1926-35)
TOM 16. Sport
TOM 17. Na służbie i w pracy
TOM 18. Silni, zwarci, gotowi
TOM 19. Wołyń, Tarnopol, Stanisławów 
TOM 20. Historie niezwykłe
TOM 21. Kościół, cerkiew, synagoga
TOM 22. Nadchodzi wojna (1936-39)

Źródło: Wydawnictwo Bellona

Poprawiony: piątek, 19 kwietnia 2013 21:37