"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum "Fala za Falą - Życie codzienne na okrętach polskiej Marynarki Wojennej..."

"Fala za Falą - Życie codzienne na okrętach polskiej Marynarki Wojennej..."

Email Drukuj PDF

falazafalaWe wtorek, 26 maja 2015 r. o godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20), odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "Fala za Falą - Życie codzienne na okrętach polskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej".

To wystawa fotografii wykonanych z nadzwyczaj cennych negatywów, które londyńska organizacja kombatancka Samopomoc Marynarki Wojennej w latach 50. ubiegłego wieku przekazała znanemu poznańskiemu pisarzowi i publicyście morskiemu, Jerzemu Pertkowi. Pojedyncze zdjęcia z negatywów ukazywały się później w artykułach i książkach Pertka.

Po śmierci pisarza spuścizna po nim trafiła do Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Wystawa wykonana przez Lecha Trawickiego (jej kuratora) i Adama Fleksa (autora odbitek) przy współpracy z kustoszem Biblioteki Raczyńskich, Jerzym Matysiakiem, jest obecnie jedyną tak obszerną, wykonaną tradycyjną techniką mokrej ciemni, wystawą prezentującą życie na okrętach Marynarki Wojennej z czasu II wojny światowej.

Adam Fleks gdańszczanin, tłumacz przysięgły duńskiego i szwedzkiego. Od 1994 roku jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, od roku 2008 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestnik ponad 130 wystaw zbiorowych, autor 15 wystaw indywidualnych. Specjalizuje się w technice litowej i analogowych technikach srebrowych.

Lech Trawicki archeolog podwodny, muzealnik, autor wystaw i publikacji z zakresu historii polskiej Marynarki Wojennej oraz historii żeglugi i budownictwa okrętowego. Pomysłodawca wystaw zdjęć wykonywanych z oryginalnych negatywów w technice mokrej ciemni,  obecnie zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Organizatorami wystawy są Dom Spotkań z Historią oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy współpracy Biblioteki Raczyńskich i Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawę koordynują Barbara Roszuk i Tatiana Baczyńska. Aranżacją i projektami garaficznymi zajął się Marek Wajda.

Wystawa potrwa do 28 czerwca 2015 r. Wstęp wolny.

Źródło: muzeummw.pl

Poprawiony: piątek, 22 maja 2015 08:44