"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Otwarci na Wisłę!

Otwarci na Wisłę!

Email Drukuj PDF

lezakW dniach 23 - 24 maja 2015 r. w Warszawie, odbędzie sie pierwsze z cyklu wydarzeń otwierających sezon plażowy i nawigacyjny nad Warszawską Wisłą. Imprezie towarzyszyć będą warsztaty, rejsy po rzece, zawody kajak polo i tradycyjny Bieg Wisły.

Cykl nadwiślańskich imprez na otwarcie sezonu to zachęta do twórczego i aktywnego spędzania czasu nad rzeką. Rozpocznie go "Warszawskie leżakowanie". To pierwsze wydarzenie w całości dedykowane miłośnikom spędzania czasu na nadwiślańskim piasku.

"Leżakowanie na plaży to tylko jeden ze sposobów spędzania czasu nad Wisłą. Oferta nadwiślańskich atrakcji jest równie różnorodna co sama rzeka. Dlatego coś dla siebie znajdą tu zarówno amatorzy leniwego wypoczynku na piasku, jak i osoby, które lubią spędzać czas aktywnie. Cyklem weekendowych imprez chcemy po raz kolejny pokazać warszawiakom, że warto spędzać czas nad Wisłą" - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W sobotę i niedzielę, w godz. 10.00-18.00, na pięciu miejskich plażach: Saskiej (wejście od ul. Krynicznej), Poniatówce (przy moście Poniatowskiego), Rusałce (przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym), Żoliborskiej (przy Klubie Sportowym "Spójnia") oraz przy Płycie Desantu, odbędą się otwarte warsztaty twórcze. Ich uczestnicy będą mogli stworzyć "swoje miejsce nad Wisłą" - ozdobić jeden z setek leżaków, które pozostaną nad rzeką na rozpoczynający się sezon.

Na leżakach znajdują się grafiki oparte o wzory inspirowane Wisłą. Są wśród nich m.in. papierowa łódeczka Marka Sułka czy słynny już krokodyl z muralu M-city. Uczestnicy warsztatów za pomocą specjalnych mazaków mogli nanieść na leżaki m.in. swoje podpisy.

Sezon otwiera się jednak nie tylko dla miłośników plażowania, ale także amatorów rekreacji na wodzie. Dlatego równolegle odbędzie się Otwarcie Sezonu Nawigacyjnego, które oznajmi podniesienie bandery na maszcie w Porcie Czerniakowskim.

Przez cały dzień, głównie w okolicy portu i Płyty Desantu swoje oferty prezentować będą środowiska działające nad Wisłą. W programie m.in. rejsy statkami i łodziami tradycyjnymi, regaty wioślarskie, spływy kajakowe, nauka pierwszej pomocy przedmedycznej, czy pokazy gry w kajak polo.

Chętni będą mogli również spróbować swoich sił w nietypowych dyscyplinach sportowych - takich jak np. standup paddle czy wakeboarding, a także wystartować w "Wyścigu o marchewkę", czy nauczyć się podstaw szkutnictwa.

mulotka 1 strona mulotka 2 strona

Dodatkowo w sobotę, 23 maja, odbędzie się piąta edycja Biegu Wisły. Zawodnicy rywalizować będą ze sobą na blisko 10 kilometrowej trasie. Bieg rozpocznie się o godz. 10.30. na 517. kilometrze m Wisły, tj. na wysokości kolektora burzowego, po prawej stronie rzeki. Zawodnicy po starcie pobiegną na północ, w stronę mostu Grota Roweckiego, następnie po długim łuku zmienią kierunek i udadzą się w na południe, pod mostem Gdańskim, Śląsko-Dąbrowskim, następnie po moście pontonowym na kanale Portu Praskiego i dalej kolejno pod mostem Świętokrzyskim, Średnicowym i Poniatowskim do linii mety znajdującej się na plaży Saska Kępa. Więcej informacji o biegu na stronie: www.biegwisly.pl

Szczegółowy program wszystkich atrakcji dostępny jest na stronie www.wislawarszawa.pl. Organizatorem cyklu pod hasłem "Wisła Warszawa" jest m.st. Warszawa. Koordynatorem wydarzeń na wodzie Bosmanat Portu Czerniakowskiego (PTTK Rejsy).

Warszawskie leżakowanie i Otwarcie Sezonu Nawigacyjnego to tylko początek cyklu imprez otwarcia sezonu. Weekendowe wydarzenia odbywać się będą co tydzień, aż do Wianków, 20 czerwca, - największej tradycyjnej imprezy organizowanej nad Wisłą.

Podczas kolejnych weekendów nad Wisłą prowadzone będą m.in. tematyczne wycieczki rowerowe, gry terenowe, a także odbywać się będą koncerty i przedstawienia.

Dodatkowo od tego weekendu aż do września wzbogacona zostanie oferta Warszawskich Linii Turystycznych. Podczas weekendowych rejsów Tramwajem Wodnym, który wyrusza z Płyty Desantu przewodnicy opowiadać będą o nadwiślańskiej przyrodzie (godz. 11.00-12.45) oraz Warszawie widzianej z perspektywy rzeki (godz. 13-14.45). Usługa przewodnicka jest bezpłatna. Rejs kosztuje 18 zł (9 ulgowy).

Źródło: um.warszawa.pl

Poprawiony: czwartek, 21 maja 2015 12:04