"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum IV Flis Festiwal 2015

IV Flis Festiwal 2015

Email Drukuj PDF

flisfestiwal2015W sobotę i niedzielę, 9-10 maja 2015 r. w miejscowości Gassy nad Wisłą k/Konstancina-Jeziornej pod Warszawą, odbędzie się spotkanie kultur nadrzecznych na Łurzycu - IV Flis Festiwal 2015. Jego organizatorami są: Fundacja "Szerokie Wody" oraz Konstanciński Dom Kultury.

Jest to wspaniała impreza a jej organizatorzy każdego roku podnoszą poprzeczkę. Flis Festiwal otrzymał nagrody: Certyfikat na najlepszy produkt turystyczny Mazowsza 2014 przyznawany przez MROT oraz Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2014 przyznawaną przez Prezesa PTTK i ZG PZŻ.

Flis Festiwal to spotkanie. kultur nadrzecznych na Łurzycu, którego integralną częścią są podkonstancińskie Gassy. Łurzyce to gwarowa forma nazwy Urzecze, oznaczająca zalewowe tereny położone po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.

Podkonstancińskie Gassy, gdzie odbywa się festiwal, leżą zatem niejako w sercu owego Łurzyca. Ten zapomniany do niedawna mikroregion etnograficzny tradycyjnie związany był z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII wieku. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość tutejszych mieszkańców (Łurzycoków), manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce.

Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa świadomości i tożsamości orylsko-olęderskiej Łurzyca oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Poprzez Flis Festiwal organizatorzy pragną promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, jak też łurzyckie przysmaki...

Gassy nad Wisłą już po raz czwarty zmienią się w przystań flisacką. Parada żaglowców, koncerty, prelekcje i warsztaty starych zawodów - to tylko niektóre atrakcje Flis Festiwalu. Jak zapewniają organizatorzy, każdy kto 9 i 10 maja zawita do Gassów znajdzie coś dla siebie.  Program jest bogaty i ciekawy.

Szczegółowy program dostępny jest w załączonym folderze oraz na stronie www ogranizatora: http://flisfestiwal.pl/

Plakat IV Flis Festiwalu 2015

Źródło: flisfestiwal.pl, konstancin24.eu

Poprawiony: wtorek, 05 maja 2015 13:23