"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum "Admirałowie Polskiej Floty"

"Admirałowie Polskiej Floty"

Email Drukuj PDF

admiraowieNa rynku księgarskim pojawiła się nowość wydawnicza, monografia pt. "Admirałowie Polskiej Floty - Od Mieszka I do admirałów XXI wieku", autorstwa Henryka Mąki, uznanego publicysty morskiego i pisarza marynistycznego. Kolejne opracowanie tego autora, przedstawia barwne i niezwykle interesujące biografie morskich bohaterów, przygotowane przez Wydawnictwo Bellona. 

Znany publicysta morski i pisarz marynista w kilkunastu biografiach dowódców naszej floty zawarł syntetyczny obraz morskich zmagań z wrogami Rzeczypospolitej na przestrzeni przeszło tysiąca lat, od Mieszka I po współczesność.

Z głęboką znajomością historii i pisarską swadą autor opowiada o zdobyciu Szczecina i Wolina przez pierwszego historycznego władcę Polski, a także o wielkiej wyprawie 650 okrętów słowiańskich na Konungahelę w roku 1136, o rozgromieniu krzyżackiej armady na Zalewie Wiślanym, jak i o ciężkich bojach admirała Sierpinka na Bałtyku i admirała Arciszewskiego w Brazylii i Polsce.

Z równą znajomością rzeczy opisuje tworzenie od podstaw marynarki wojennej w okresie międzywojennym, jej ciężkie straty w czasie II wojny światowej i niełatwe dzieje powojenne.

Wśród 19. biografii wybitnych i zasłużonych ludzi morza znajdują się sylwetki osób, które od początku niepodległości czynnie zaangażowały się w działalność na rzecz polskiego morza w tym m. in.: wiceadmirała Kazimierza Porębskiego, wiceadmirała Józefa Unruga, wiceadmirała Jerzego Świrskiego, kontradmirała Adama Mohuczego.

Źródło: bellona.pl

Poprawiony: wtorek, 05 maja 2015 05:22