"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum "SANTI odnaleźć "Orła""

"SANTI odnaleźć "Orła""

Email Drukuj PDF

orzelsantiW czwartek, 23 kwietnia 2015 r. o godz. 18.00, w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), odbędzie się prelekcja, podczas której członkowie ekipy "SANTI odnależć "Orła"" zaprezentują dotychczasowe wyniki badań oraz najnowsze ustalenia w sprawie możliwej lokalizacji okrętu ORP "Orzeł"

"SANTI ODNALEŹĆ "ORŁA"" to długofalowy projekt, którego założeniem jest doprowadzenie do odkrycia miejsca spoczynku wraku najsławniejszego okrętu podwodnego Rzeczypospolitej Polskiej - ORP "Orzeł" wraz z jego sześćdziesięciotrzyosobową załogą oraz rozwikłanie zagadki przyczyn jego zatonięcia.

Celem projektu jest także odświeżenie pamięci czynów bohaterskiej załogi okrętu, jak i właściwe podkreślenie roli Polskiej Marynarki Wojennej, jaką odegrała w latach II Wojny Światowej dla utrzymania Naszej państwowości. Ważne jest również kultywowanie pamięci o zwykłych marynarzach - członkach załogi okrętu, którzy wznosząc się ponad towarzyszące każdemu człowiekowi ułomności i lęki, dokonali w służbie Ojczyzny czynów nie znajdujących precedensu w historii wojen morskich.

Prelegentami będą:
Tomasz Stachura - szef projektu "SANTI Odnaleźć Orła",
dr Hubert Jando - historyk
dr Jarosław (Kostek) Nowak - hydrograf.

Prelekcje mają na celu przybliżenie dotychczasowych wyników badań przed wyruszeniem w kolejną, majową wyprawę poszukiwawczą na Morze Północne

Marynarka Wojenna rozpoczęła poszukiwania ORP "Orzeł"

Marynarka Wojenna RP odnalazła wrak HMS J6 

Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 25. "Okręty podwodne "Orzeł" i "Sęp""

ORP "Orzeł" - Dzieje Okrętu 

"Portrety Wojenne" - ORP "Orzeł". Jan Grudziński

"ORP "Orzeł"" - nowy projekt filmowy

Festyn Historyczny "Gdynia dla Orła" 

Źródło: muzeummw.pl, santiodnalezcorla.pl

Poprawiony: poniedziałek, 20 kwietnia 2015 08:03