"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 Wystawa polskiego plakatu marynistycznego

Wystawa polskiego plakatu marynistycznego

Email Drukuj PDF

plakatW piątek 22. marca 2013 r. w siedzibie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej została otwarta wystawa pt.: "Polski Plakat Marynistyczny w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie". 

Kolekcja plakatów znajdująca się zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie obejmuje ponad 8 tys. eksponatów. W tej liczbie znajduje się zespół ponad 70. plakatów o tematyce marynistycznej, reprezentujący różne okresy stylistyki graficznej od 1918 roku, aż po czasy współczesne.

Zasługującym na szczególną uwagę dziełem powstałym jeszcze w 1944 roku w Wielkiej Brytanii na potrzeby Polskiej Marynarki Wojennej jest plakat zatytułowany Polish Navy Hand in Hand With Britain (Polska Marynarka Wojenna w parze z Wielka Brytanią).

W plakatach z lat 50. XX w. autorzy zwrócili szczególną uwagę na dynamicznie rozwijającą się grupę zawodową - stoczniowców różnych specjalności, poprzez obchody Dnia Stoczniowca w ramach corocznych Dni Morza. Są wśród nich również plakaty odnoszące się do instytucji morskich.

plakat2

plakatnavyGodnym uwagi wyróżnikiem tej kolekcji są autorzy plakatów. W gronie artystów- plastyków znaleźli się niemal wszyscy znaczący twórcy zaliczani  do Polskiej Szkoły Plakatu. Na wystawie można będzie zobaczyć prace Waldemara Świerzego, Wojciech Zamecznika, Jerzego Krechowicza czy Eryka Lipińskiego - znanego bardziej z rysunków satyrycznych. Nie można również zapominać o bardzo ciekawym grafiku - Konstantym Sopoćko, który plakaty o tematyce morskiej tworzył jeszcze w latach międzywojennych. Ten temat kontynuował również w latach 40. i 50. XX w.

Wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających do soboty 30. marca 2013 r

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
(Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie) 

al. Skazańców 25, 01-532 Warszawa

 

Źródło: muzeum-niepodleglosci.pl

Poprawiony: poniedziałek, 25 marca 2013 21:09