"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum "Zaślubiny Polski z Morzem" w Muzeum Wojska Polskiego

"Zaślubiny Polski z Morzem" w Muzeum Wojska Polskiego

Email Drukuj PDF

zaslubinyWe wtorek, 10 lutego 2015 r. w 95. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w obecności Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, odbyła się uroczystość publicznej prezentacji symbolicznego dla Polaków obrazu "Zaślubiny Polski z Morzem" Wojciecha Kossaka.

Na uroczystość do Sali Drogi Do Niepodległości MWP przybyli: Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Maciej Jankowski, zaproszeni gości i dziennikarze. Honory domu pełnili - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer oraz prezes PZU S.A. Andrzej Klesyk.

"Słusznie jesteśmy dumni z tego, że ten stu kilkudziesięciu zaledwie kilometrowy odcinek polskiego wybrzeża, odzyskany za przyczyną także gen. Józefa Hallera i jego żołnierzy, był dumą Polski okresu międzywojennego, bo był realizacją wielkiego narodowego marzenia o obecności na morzu. Myślę, że dzisiaj, kiedy mamy po wielokroć dłuższe wybrzeże i łatwiejszy dostęp do mórz i oceanów świata, warto przypominać ten czas i moment, kiedy to wszystko się ważyło - czy będziemy ponownie społeczeństwem, narodem, państwem morskim, czy też nie" - powiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił, że zakup obrazu, który od teraz będzie częścią zbiorów muzeum, traktuje trochę jako prezent, bo - jak przypomniał - przez 18 lat pełnił funkcję prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej i często 10 lutego organizował w Pucku uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem. "To nie jest najlepsza data do obchodzenia tego rodzaju pięknych rocznic, bo nad Bałtykiem zawsze jest wtedy albo mróz, albo wiatr, albo inna słota. Ale też pomaga pobudzać wyobraźnię - również o tym, jak niełatwe było odzyskanie przez Polaków dostępu do wybrzeża morskiego. Dostęp ten był i jest dla nas cenny" - podkreślił.

Bronisław Komorowski podziękował za tę "hojność, która ma wzbogacić naszą wyobraźnię". "Tak już jesteśmy skonstruowani, że łatwiej doceniamy, pamiętamy o ważnych wydarzeniach, jeśli potrafimy je sobie wyobrazić. Zdaniem prezydenta ten i wiele innych obrazów Kossaka pobudzały polską wyobraźnię i zbudowały nasz sposób myślenia i pamiętania o żołnierzach polskich".

zaslubiny1 zaslubiny2 zaslubiny3 

*     *     *

W dniu 10 lutego 1920 roku nad Zatoką Pucką miał miejsce akt symbolicznych zaślubin Polski z morzem przez gen. Józefa Hallera. Dziesięć lat później Wojciech Kossak postanowił zilustrować to doniosłe wydarzenie w naszej historii malując wspaniały obraz "Zaślubiny Polski z Morzem".

W centrum kompozycji znajduje się postać gen. Józefa Hallera na koniu, na brzegu morza w momencie rzucania pierścienia do wody. Wzdłuż brzegu widoczny jest długi szereg żołnierzy. Nad nimi, na wysokich masztach powiewają polskie bandery wojenne. Pomiędzy nimi, poniżej znajduje się proporzec Marynarki Wojennej. W głębi zwraca uwagę jeden sztandar pułkowy, pochylony w czasie uroczystości.

Na pierwszym planie, z lewej strony obrazu konno trębacz z pułku ułanów krechowieckich  grający sygnał. Morze jest lekko wzburzone, co widać po białych grzywach fal, a niebo zachmurzone. Obraz "Zaślubiny Polski z Morzem" datowany jest na 1930 r. Tę wersję upamiętniono, wydając drukiem jego barwną reprodukcję. W 1931 r. autorską  wersję plakatu do zbiorów muzealnych podarował sam artysta. Na jego brzegu znajduje się odręczna dedykacja malarza: Muzeum Wojska / Jego sługa i wyznawca/ Wojciech Kossak.

Obraz "Zaślubiny Polski z Morzem" Wojciecha Kossaka można już oglądać w Muzeum Wojska Polskiego. Dotychczas dzieło znajdowało się w prywatnych rękach i nie było udostępniane szerokiej publiczności. Obraz trafił do kolekcji muzealnej dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU.

Źródło: muzeumwp.plprezydent.pl

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 13:18