"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aleksander Doba gościem specjalnym Targów "WIATR i WODA"

Aleksander Doba gościem specjalnym Targów "WIATR i WODA"

Email Drukuj PDF

adobawiwW sobotę, 14 lutego 2015 r. o godz. 13.00, w Centrum Wystawienniczym w Warszawie (ul. Marsa 56C, sala B), odbędzie się spotkanie z Podróżnikiem Roku 2015 - Aleksandrem Dobą, gościem specjalnym Targów Sportów Wodnych i Rekreacji "WIATR i WODA".

Tego Pana chyba nikomu nie potrzeba już przedstawiać... Jako pierwszy człowiek na świecie pokonał dwukrotnie kajakiem Ocean Atlantycki! Zdobywca tytułu Podróżnika Roku w tegorocznej edycji konkursu National Geographic. Wcześniej zdobył już Super Kolosa. Specjalnie dla gości DNIA KAJAKARZA i Targów "WIATR I WODA" przybliży nam kulisy ostatniej wyprawy z 2014 r.

Aleksander Doba zdobył tytuł Podróżnika Roku 2015, uzyskując większość spośród ponad pół miliona głosów oddanych przez uczestników plebiscytu National Geographic. Oddając jeden głos każdego dnia przez ostatnie trzy miesiące internauci z całego świata docenili niezwykłe osiągnięcie Olka, jakim jest samotne przepłynięcie kajakiem najszerszego odcinka Atlantyku pomiędzy wybrzeżami europejskim i północnoamerykańskim. 

Tegoroczny plebiscyt cieszył się szczególną popularnością, co odzwierciedla rekordowa liczba głosów, zwłaszcza w zestawieniu z ubiegłorocznym wynikiem wynoszącym 75 tys. kliknięć. Aleksander Doba był jednym z 10 kandydatów, których dokonania 2014 roku uznane zostały przez National Geographic za wyjątkowo istotne dla świata podróżników i eksploratorów, w tym jednym z trzech w tej grupie reprezentantów Europy, obok szwajcarskiego alpinisty/himalaisty Ueli Steck i brytyjskiego pływaka Lewis Pugh. Jest jedynym jak dotąd Polakiem, który w dziesięcioletniej tradycji konkursu został nominowany do tego prestiżowego wyróżnienia, a co więcej, właśnie je zdobył.

"Jestem szczęśliwy, że moja wyprawa kajakiem przez ocean spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ludzi z całego świata, co pokazał wynik National Geographic People's Choice Adventure of the Year. Mam nadzieję, że zainspirowała wielu z nich do realizacji własnych marzeń i planów, a przede wszystkim uwierzenia, że wszystko jest możliwe" - komentuje Aleksander Doba swoje zwycięstwo. 

W ciągu 167 dni, pokonawszy ponad 12 tys. kilometrów, Olek dokonał pierwszego w świecie przepłynięcia kajakiem Oceanu Atlantyckiego między jego najbardziej oddalonymi punktami położonymi na wybrzeżach Europy i Ameryki Północnej. Pomiędzy Lizboną, z której wypłynął a New Smyrna Beach na Florydzie, gdzie zakończył swoją wyprawę, rozegrała się fascynująca dla ówczesnego 67-latka przygoda. Fascynująca zwłaszcza w zetknięciu z żywiołem oceanu, im groźniejszym, tym piękniejszym, co Aleksander Doba zawsze podkreśla, opowiadając o swoim półrocznym pobycie na wodach atlantyckich. "Jeśli walczy się z przeciwnościami i kończy się to sukcesem, to wspominając, im były gorsze warunki, tym jest większa frajda. Co prawda w momencie występowania tego to jest wielki horror i niepewność" - mówi. A takich chwili było sporo.

Na własnej skórze miał okazję poczuć przekleństwo Trójkąta Bermudzkiego, w którym wiatry zepchnęły go z właściwej trasy i w którym złamał się ster jego kajaka, zmuszając do awaryjnego postoju na Bermudach. W efekcie podróż Olka wydłużyła się o dwa miesiące i około 3 tys. kilometrów. Potem był golfsztrom, który już niemal na mecie spowodował sporo zamieszania i niepokoju, zakończonego jednak triumfalnym wpłynięciem do florydzkiego portu. 

Wyprawa 2014 roku była już drugą transatlantycką kajakową ekspedycją Olka. Pierwszą, na trasie najkrótszego międzykontynentalnego odcinka oceanu, pomiędzy Afryką a Ameryką Południową, zrealizował na przełomie 2010/2011. Planuje jeszcze trzecią wyprawę, tym razem od wybrzeża amerykańskiego do europejskiego czyli znowu najdłuższą trasą, która jak zapowiada rozpocznie się w pierwszej połowie 2016 roku.

Godziny otwarcia Targów WIATR i WODA: 
13, 14 lutego (piątek, sobota) - 10.00-18.00; 
15 lutego (niedziela) - 10.00-16.00.

Ceny biletów wstępu: 
normalny - 28 zł, 
ulgowy - 20 zł, 
dzieci do lat 12. - wstęp wolny.

Źródło: wiatriwoda.plhttps://www.facebook.com/TargiWIATRiWODA

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 09:54