"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Wystawa "Jachting"

Wystawa "Jachting"

Email Drukuj PDF

jachtingW piątek, 13 lutego 2015 r. o godz.18.00, w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, odbędzie się otwarcie wystawy "Jachting", będącej prezentacją albumu 112 fotografii datowanych na lata 1880-1900.

Wystawa Jachting jest prezentacją albumu ze zbioru MHF o nietypowej jak na rejon Małopolski tematyce marynistycznej. Album jest zbiorem fotografii skrupulatnie i konsekwentnie kolekcjonowanych przez anonimowego miłośnika żeglarstwa pod koniec XIX wieku. Wśród ich autorów są: Chorwat Blasius Cirkovic, Anglicy Alfred John West, James Adamson, Arthur Debenham, spółka "Cox & Durrant", oraz anonimowi fotografowie.

Celem prezentacji tego właśnie albumu o tematyce marynistycznej jest nie tylko ukazanie tematu jachtingu. Sam album staje się punktem wyjścia dla rozważań nad zagadnieniem czym było kolekcjonerstwo i kim był kolekcjoner fotografii w XIX wieku.

Na wystawie zaprezentowany jest wybór zdjęć w trzech blokach tematycznych, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. W pierwszym przedstawiony jest arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, admirał floty austro-węgierskiej, wielki miłośnik żeglarstwa. Na fotografiach ukazane są regaty, jego pierwsze jachty oraz żaglowce pływające u wybrzeża półwyspu Istria i archipelagu chorwackiego, szczególnie wyspy Lošinj (dawniej Lussin).

Drugi blok poświęcony jest jednej z form jachtingu - regatom, dziewiętnastowiecznej rozrywce arystokracji i finansjery. Zaprezentowane są w nim fotografie przedstawiające najwybitniejsze europejskie i amerykańskie jachty regatowe: Britannia, Valkyrie II czy Navahoe.

jachting1 jachting2 jachting3 

Trzeci blok dedykowany jest parowcom z pomocniczym ożaglowaniem, które pod koniec XIX wieku stawały się coraz bardziej popularne. Statki te umożliwiły miłośnikom wodnego sportu, którzy nie będąc w stanie sprostać wymaganiom tradycyjnego żeglarstwa, wygodne podróżowanie pod żaglami. 

W ramach wystawy zorganizowany jest również kącik edukacyjny - w specjalnie zaaranżowanej sali z elementami marynistycznymi, nie tylko najmłodsi mogą nauczyć się wiązania węzłów żeglarskich i "wybijania szklanek".

Kurator wystawy Katarzyna Marko.

Czas trwania wystawy: 14.02 - 03.05.2015.

W lecie wystawa będzie prezentowana również w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, a na jesień w Muzeum Miejskim w Żywcu.

Źródło: mhf.krakow.pl

Poprawiony: środa, 04 lutego 2015 08:15