"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum "Morze, Statki i Okręty" - Nr Spec. 1/2015

"Morze, Statki i Okręty" - Nr Spec. 1/2015

Email Drukuj PDF

01 msio 2015 s1 2Dostępny jest już pierwszy tegoroczny numer specjalny miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" Nr Spec. 1/2015, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Pierwsze tegoroczne wydanie specjalne magazynu, poświęcone jest w całości NISZCZYCIELOM Polskiej Marynarki Wojennej i ich następcom, fregatom rakietowym. W numerze można znaleźć m. in. obszerne, bogato ilustrowane artykuły przybliżające czytelnikowi historię powstania i służby zarówno niszczycieli okresu II Rzeczypospolitej, jak i okresu po II wojnie światowej, w tym m.in. okrętów ORP "Błyskawica", ORP "Burza", ORP "Warszawa".

Artykułem zasługującyjm na szczególną uwagę jest opracowanie przybliżające karty historii działań polskich niszczycieli podczas II wojny światowej, i ich w walkę z niemieckimi okrętami podwodnymi, Obrona konwojów i dużych okrętów alianckich przed ich atakami, była jednym z najważniejszych zadań, jakie praktycznie od początku walk realizowały niszczyciele PMW, działające w ramach utworzonych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Następnym artykułem godnym polecenia jest opracowanie pt. "Polowanie na L72", dotyczące relacji z ekspedycji Stowarzyszenia Wypraw Wrakowych, mającej na celu odnalezienie zatopionego podczas II wojny światowej niszczyciela eskortowego ORP "Kujawiak"Jesienią ubiegłego roku polscy badacze odkryli wrak niszczyciela, który zatonął na minie w okolicy Malty, a wraz z nim zginęło 13 marynarzy.

Źródło: magnum-x.pl

Poprawiony: wtorek, 03 lutego 2015 08:51