"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 Uroczystości Ślubowania Ligi Morskiej i Rzecznej

Uroczystości Ślubowania Ligi Morskiej i Rzecznej

Email Drukuj PDF

slubowanie1aW poniedziałek 18. marca 2013 r. w Kołobrzegu odbyły się kolejne uroczystości w ramach obchodów 68. Rocznicy Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem. Tradycyjnie w tym dniu młodzież Ligi Morskiej i Rzecznej złożyła uroczyste ślubowanie pod Pomnikiem Zaślubin.

Do Kołobrzegu przybyli członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej i jungowie z całej Polski. Przyszłe wilki morskie uroczyście przyrzekały na sztandar Ligi stać zawsze na straży polskiego morza, nieustannie pomnażać wartość polskiej pracy na morzu i służyć mu czynem ofiarnym w każdej potrzebie. Ślubowanie zakończyło się zanurzeniem flag w falach Bałtyku. 

Całość, jak co roku miała bardzo podniosły, patriotyczny charakter nawiązujący do tradycyjnych związków Polski z Morzem. Łączyła jednocześnie najstarsze pokolenie kombatantów, uczestników walk o Kołobrzeg z najmłodszym pokoleniem urodzonym wiele lat po tragicznych wydarzeniach, dając mu przykład miłości do Ojczyzny. Obecni byłi przedstawiciele władz lokalnych oraz wojewódzkich. Nie zabrakło sztandarów kołobrzeskich szkół. Jak zwykle przy tego typu okazjach nie zabrakło Kompanii Reprezentacyjnej Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu. Oprawę artystyczną na Bulwarze Szymańskiego zapewniła Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Spod Pomnika Zaślubin, młodzież przemaszerowała pod pomnik komandora Stanisława Mieszkowskiego, gdzie dr Hieronim Kroczyński przybliżyły postać pierwszego kapitana kołobrzeskiego portu oraz złożone zostały wiązanki kwiatów.

Rocznica i ślubowanie to także okazja do odznaczenia osób prężnie działających na rzecz Ligi Morskiej i Rzecznej. Podczas uroczystości, z rąk Anny Mieczkowskiej Odznakę Honorową "Gryfa Zachodniopomorskiego" otrzymał Antoni Szarmach. Krzyżem Ligi Morskiej i Rzecznej "Pro Mari Nostro" został odznaczony Kazimierz Ratajczyk oraz Henryk Rupnik. Uroczystość cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

,

slubowanie2 slubowanie3 slubowanie4

Źródło: miasto.kolobrzeg.eu

Poprawiony: wtorek, 19 marca 2013 21:37