"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Wodowanie techniczne "Ślązaka"

Wodowanie techniczne "Ślązaka"

Email Drukuj PDF

slazakwodW dniu wczorajszym, 15 grudnia 2014 r. na terenie Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, rozpoczęto trzydniowy proces wodowania technicznego kadłuba okrętu patrolowego typu "Ślązak".

Jednym z celów operacji wodowania było zweryfikowanie z rzeczywistością aktualnej masy okrętu poprzez próbę nośności oraz przygotowanie okrętu do montażu śrub napędowych.

W dniu dzisiejszym kontynuowano proces wodowania technicznego, a operacja weszła w decydujaca fazę. Około godziny 08.30 kadłub podczepiono do dwóch holowników. Wyprowadziły one jednostkę z niecki podnośnika i przeholowały do nabrzeża południowego, gdzie została zacumowana i przygotowana do kolejnego etapu prac.

Kluczowy moment nastąpił około południa, kiedy to kadłub za pomocą holowników został obrócony o 180o. W takiej pozycji jednostka z powrotem trafiła na podnośnik, została wydobyta z wody, uniesiona na wysokość około dwóch metrów i ponownie trafiła do hali, gdzie niebawem nastąpi montażu śrub napędowych.

Wiosną przyszłego roku "Ślązak" ponownie znajdzie się na wodzie. Wówczas zostanie zacumowany przy stoczniowym nabrzeżu, a ekipy odpowiedzialne za jego budowę rozpoczną między innymi montaż masztu, wyposażenia oraz uzbrojenia.

Wodowanie techniczne "Ślązaka" ma dla polskiej armii niemałe znaczenie symboliczne. "Do tej pory sporo mówiliśmy o modernizacji marynarki wojennej. Teraz ważny element tego procesu można było zobaczyć na własne oczy" - podkreśla kmdr Janusz Walczak, szef Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

slazakwod1 slazakwod2 slazakwod3 slazakwod4 slazakwod5 slazakwod6 

Zgodnie z Regulaminem Służby na Okrętach Marynarki Wojennej powołana została Grupa Organizacyjno-Przygotowawcza okrętu patrolowego "Ślązak", wyznaczona ze składu Dywizjonu Okrętów Bojowych z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Na dowódcę okrętu wyznaczono kmdr ppor. Sebastiana Kała - zajmującego wcześniej stanowiska na okrętach projektu 1241RE (dowódca działu łączności i obserwacji technicznej - 2001 r., dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego - 2003 r., zastępcy dowódcy okrętu - 2004 r., na ORP Flaming, zastępca dowódcy grupy - 2006 r. oraz dowódcy ORP Grom - 2009 r.).

Obecnie w skład grupy organizacyjno-przygotowawczej wchodzi 20 osób. Od listopada bieżącego roku rozpoczęto szkolenia specjalistyczne organizowane przez dostawców urządzeń. Plan szkoleń specjalistycznych na rok 2015 dla załogi jest imponujący. Duża ilość nowoczesnego, zaawansowanego technicznie sprzętu wymaga wielu godzin spędzonych w ośrodkach szkoleniowych oraz symulatorach. Odpowiednie wyszkolenie przyszłej załogi w zakresie obsługi i użytkowania jest integralną częścią umowy na budowę okrętu i organizowane jest przez wykonawców.

ORP "Ślązak" - patrolowiec dla Marynarki Wojennej

Budowa okrętu patrolowego "Ślązak"

Umowy na budowę okrętów dla Marynarki Wojennej

Koncern Thales uzbroi okręt patrolowy ORP "Ślązak"

Fot. Janusz Walczak, Marian Kluczyński, Piotr Leoniak

Źródło: mon.gov.pl, polska-zbrojna.pl

Poprawiony: wtorek, 16 grudnia 2014 21:29