"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 "Morze, Statki i Okręty" - Nr Spec. 6/2014

"Morze, Statki i Okręty" - Nr Spec. 6/2014

Email Drukuj PDF

01 msio 2014s06 2Dostępny jest już szósty tegoroczny numer specjalny miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" Nr Spec. 6/2014, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

W sierpniu minęła setna rocznica wybuchu Wielkiej Wojny. Już w jej początkowym okresie doszło do kilku spektakularnych starć pomiędzy głównymi adwersarzami na morskim teatrze działań. Choć nie miały one znaczenia strategicznego, a nawet wpływu na dalszy przebieg wojny na Morzu Północnym oraz Atlantyku, przeszły do kanonów literatury marynistycznej dzieki czemu do dziś pamiętamy nawet nazwiska najważniejszych ich uczestników.

W niniejszym, szóstym tegorocznym wydaniu specjalnym magazynu, można znaleźć kilka odświeżonych obowiązkowych pozycji z tego zakresu. Aby jednak obraz początku wojny morskiej 1914 r. był pełniejszy, w numerze przedstawiono także wspomnianych głównych graczy - brytyjską Grand Fleet i niemiecką Hochseeflotte.

Zainteresowanie I wojną światową na morzu nie jest tak duże, jak w przypadku kolejnego konfliktu, jednak cechuje je tendencja rosnąca. Dlatego też, temat morskiej Wielkiej Wojny z pewnością zagości jeszcze na łamach magazynu.

Źródło: http://www.magnum-x.pl