"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 Życzenia Inspektora Marynarki Wojennej RP

Życzenia Inspektora Marynarki Wojennej RP

Email Drukuj PDF

96mw"...Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego, szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych" tym dekretem 96 lat temu marszałek Józef Piłsudski rozkazał utworzyć Marynarkę Polską już 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Po ponad 100 latach niewoli pod jarzmem zaborców odtworzony został morski Rodzaj Sił Zbrojnych i to prawie półtora roku przed formalnym uzyskaniem przez nasz kraj dostępu do morza. Już wtedy Naczelnik Państwa oraz władza odradzającej się Ojczyzny zdawały sobie sprawę z konieczności posiadania silnej Marynarki Wojennej, która zabezpieczałaby nasze interesy na morzu. Polska flota wojenna miała istotny wpływ na kształtowanie się niepodległego państwa polskiego, chroniąc nasze prawo do morza.

Tak też dzisiaj po 96 latach Marynarka Wojenna to nie tylko Rodzaj Sił Zbrojnych ale również jeden z głównych filarów polskiej morskiej racji stanu. Świetnie wyszkolona i profesjonalna kadra w połączeniu z nowoczesną technologią jest bowiem gwarancją bezpieczeństwa Polski na morzu. Przed nami kolejne zadania na drodze rozwoju i modernizacji Marynarki Wojennej, nowe wyzwania, z którymi będziemy musieli się zmierzyć, aby następne pokolenia wychowywały się w bezpiecznej Polsce, wolnej od zagrożeń XXI wieku.

Z okazji 96 Rocznicy Odtworzenia Marynarki Wojennej życzę kadrze i pracownikom wojska zdrowia, szczęścia oraz samych sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Z marynarskim pozdrowieniem 

INSPEKTOR MARYNARKI WOJENNEJ
kontradmirał Marian AMBROZIAK

Poprawiony: piątek, 28 listopada 2014 09:41