"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Email Drukuj PDF

crw1W dniu wczorajszym, 24 listopada 2014 r. w Tczewie, z udziałem prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym.

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki, konsul honorowy Królestwa Norwegii Michał Rzeszewicz, Radosław Kaflowski, dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego w Gdańsku SKANSKA S.A., Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Szymon Kulas, zastępca dyr. NMM w Gdańsku i kierownik projektu Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie. Podpisali oni akt erekcyjny, który następnie, wraz z egzemplarzami wydań lokalnych gazet oraz monetami umieszczonymi w specjalnej tubie, wmurowali w konstrukcję budynku przyszłego Centrum.

Projekt "Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie - budowa infrastruktury kultury Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku", realizowany jest w ramach Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego", dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Koszt całkowity - 27,2 mln zł, w tym dofinansowanie - 22,2 mln zł. Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego to, obok funduszy strukturalnych, największe źródło zewnętrznego finansowania kultury w Polsce. Projekt jest realizowany w partnerstwie polsko - norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.

centrumwrakow1 centrumwrakow2 centrumwrakow3 

Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie to najnowsza inwestycja Narodowego Muzeum Morskiego. Jak tłumaczy jego dyrektor, Jerzy Litwin, wśród bogatych i zróżnicowanych zbiorów muzeum znajdują się obiekty wielkogabarytowe, części konstrukcyjne wraków łodzi i statków z różnych okresów historycznych oraz zabytkowe jachty. Do tej pory gdańska placówka borykała się z problemami konserwowania, rekonstruowania i przechowywania tego typu eksponatów. Brakuje także magazynów z odpowiednim wyposażeniem do prezentowania dużych zabytków. I tę lukę wypełni nowo budowany obiekt, zaprojektowany przez gdańską firmę - FORMA architekci Sp. z o.o. (główny projektant budynku - Aleksandra Duch - Wojtczak), który powstaje w centrum Tczewa, w strefie obrzeży Starego Miasta. Swoją formą będzie łączył historyczny, postindustrialny kontekst sąsiednich XIX-wiecznych budynków z nowoczesną architekturą.

Prace budowlane na terenie tej inwestycji trwają od sierpnia br. W ich zakres wchodzą także m.in. rozbiórka istniejących budynków, prace konstrukcyjne nowego obiektu, wykonanie zagospodarowania obszaru działki oraz niezbędnych przyłączy instalacyjnych. Od połowy października prowadzone są roboty związane z nowym budynkiem. Powstają fundamenty, do końca roku pojawią się także ściany piwnic, a w kolejnych miesiącach realizowane będą dalsze etapy inwestycji. Jej zakończenie planowane jest na koniec kwietnia 2016 r.

Fot.: Grzegorz Landowski, wizualizacje: FORMA architekci

Nowa inwestycja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku 

Źródło: portalmorski.pl

Poprawiony: wtorek, 25 listopada 2014 08:43