"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 Morskie Opowieści - "Morze, nasze Morze..."

Morskie Opowieści - "Morze, nasze Morze..."

Email Drukuj PDF

opowiescimorskie 2W piątek, 28 listopada 2014 r. o godz. 18.00, w Księgarni Cafe Vademecum w Gdyni (ul. Świętojańskiej 5-7), odbędzie się drugie spotkanie z cyklu "Opowieści Morskie" - "Morze, Nasze Morze...".

W listopadzie mija 90 rocznica ukazania się pierwszego numeru kultowego miesięcznika MORZE. Przez dziesięciolecia pismo działało na rzecz budzenia przywiązania Polaków do polskiego morza - morskiej tożsamości narodu.

Dzięki MORZU tysiące młodych ludzi wyszło w morze. Budowali Gdynię, tworzyli flotę, gospodarkę i kulturę morską. Gośćmi gdyńskiej redakcji byli praktycznie wszyscy najwybitniejsi ludzie polskiego morza. Na łamach MORZA debiutowali najwybitniejsi polscy maryniści jak m.in. kapitanowie Karol O. Borchardt czy Józef Miłobędzki.

Opowieści z MORZA ukazywały się czasem w formie książkowej. Miesięcznik MORZE popularny w całym kraju, stanowił swoistą kronikę morskiej Polski - jest ważnym elementem Legendy Morskiej Gdyni.

Gościem spotkania będzie gdyński wydawca literatury marynistycznej Cezary Spigarski - jego ostatnim wydawniczym hitem był czwarty tom "Ginących frachtowców" Ryszarda Leszczyńskiego, zamykający fundamentalne dzieło, opisujące morskie katastrofy w polskiej flocie handlowej i rybołówstwie.

Podczas spotkania czytamy marynistykę z MORZA - teksty z łamów miesięcznika, zamieszczane zarówno w latach przed- jak i powojennych. 

Moderator - Aleksander Kuba Gosk; Patronat - Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Źródło: legendamorska.pl

Poprawiony: poniedziałek, 24 listopada 2014 20:51