"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 "Bandera" - październik' 2014

"Bandera" - październik' 2014

Email Drukuj PDF

bandera10

Na stronie internetowej 3. Flotylli Okrętów dostępny jest już kolejny, październikowy numer czasopisma Marynarki Wojennej RP - "Bandera".

Znalazły się w nim między innymi: relacja z tegorocznej uroczystej przysięgi wojskowej podchorążych, która dla upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbyła się na Westerplatte, artykuł poświęcony uroczystości położenia stępki nowoczesnego niszczyciela min "Kormoran II" oraz artykuł poświęcony projektowi realizacji filmu o losach legendarnego polskiego okrętu podwodnego - "ORP "Orzeł". Do czytelników w krótkim liście zwrócił się Dowódca Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego - wiceadmirał dr Stanisław Zarychta:

"Szanowni Czytelnicy

Głównym zadaniem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest ochrona i obrona suwerenności i niepodległości naszego państwa. Wymaga to od polskiej armii właściwego przygotowania. Całe wojsko polskie, to system naczyń połączonych, które muszą ze sobą współgrać, aby w sytuacji kryzysowej móc osiągnąć sukces. Nie wystarczy, że siły morskie będą ćwiczyły na poligonach morskich, siły lądowe będą osiągały coraz lepsze wyniki w wyszkoleniu, a samoloty i śmigłowce będą doskonaliły się w działaniach w powietrzu.

Na dzisiejszym polu walki niezbędna jest ścisła współpraca wszystkich wymienionych powyżej wojsk, w ramach tak zwanej operacji połączonej. Dlatego też, na przełomie września i października byli-śmy świadkami największego w Polsce ćwiczenia pod kryptonimem "Anakonda-14", którego celem było prowadzenie połączonej operacji obronnej przy wsparciu sił sojusz-niczych, jak również sprawdzenie istniejącego systemu dowodzenia i kierowania. Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego było pierwszoplanowym ogniwem systemu dowodzenia Sił Zbrojnych RP podczas tego ćwiczenia i odpowiadało za koordynację działań wszystkich sił morskich oraz współpracę z innymi rodzajami sił zbrojnych.

Na łamach tego numeru "Bandery" możemy przeczytać nie tylko o ćwiczeniu "Anakonda-14", ale również o innych przedsięwzięciach szkoleniowych. Czytelnicy będą mogli zapoznać się z artykułem o międzynarodowych manewrach sił morskich pod kryptonimem "Northern Coasts", czy też z przygotowaniami specjalistów z COM-DKM do ćwiczenia NATO "Trident Jewel", które odbędzie się w 2015 roku.

Zapraszam do lektury.

wiceadmirał dr Stanisław Zarychta
Dowódca Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego"

Najnowszą "Banderę" w wersji elektronicznej można pobrać na stronie 3 FO.

Poprawiony: piątek, 21 listopada 2014 21:54