"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 "Białe Bliźniaki - MS Chrobry i MS Sobieski"

"Białe Bliźniaki - MS Chrobry i MS Sobieski"

Email Drukuj PDF

chrobrysobieski2We wtorek, 18 listopada 2014 r. o godz. 17.00, w Hali Targowej, pawilon 74 w Gdyni (ul. Wójta Radtkego 36), odbędzie się prelekcja pt. "Białe Bliźniaki - MS Chrobry i MS Sobieski". To pierwsze z cyklu spotkań i prelekcji poświęconych polskim transatlantykom - "8 transatlantyków - 8 opowieści". 

"Białe bliźniaki - MS Chrobry i MS Sobieski" to kolejna opowieść Legendy Morskiej Gdyni, tym razem poświęcona ostatniej parze polskich transatlantyków MS "Chrobremu" i MS "Sobieskiemu" - królewskim liniowcom zbudowanym z myślą o zastąpieniu starzejących się SS "Kościuszko" i SS "Pułaski" na linii południowoamerykańskiej.

Oba statki zapisały się w historii floty jako wyjątkowo udane konstrukcyjnie, doskonale pływające i łatwo manewrujące w każdych warunkach pogodowych, w przeciwieństwie do starszych nieco MS "Piłsudski" i MS "Batory", które znane były z nie najlepszej stateczności.

Nieco w cieniu "Piłsudskiego" i "Batorego", zapisały ważny, choć krótki fragment dziejów polskiej żeglugi transatlantyckiej, ale także wojennego wysiłku polskiej bandery. Podczas spotkania w opowieściach i obrazach odżyje miniony czas żeglugi pasażerskiej. Statki, ich losy, także ludzie służący na tych ostatnich "pasażerach" II Rzeczypospolitej.

Gościem specjalnym prelekcji będzie weteran polskiej żeglugi pasażerskiej - kapitan Hieronim Majek.

MS "Chrobry"MS "Sobieski"

Źródło: legendamorska.pl

Poprawiony: piątek, 14 listopada 2014 21:39