"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowy port na Narwi

Email Drukuj PDF

marinalomza1Rzeka Narew, stanowiąca od zarania dziejów ważny szlak komunikacyjny, doczekała się nowoczesnej mariny w Łomży. W ten sposób podjęto rewitalizację części drogi wodnej prowadzącej niegdyś Wisłą, Narwią, Biebrzą, Nettą, Czarną Hańczą, Kanałem Augustowskim do Niemna i Bałtyku znanej pod nazwą Szlaku Wodnego Króla Stefana Batorego.

Wprawdzie jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia była to żeglowna droga wodna, ale później została bardzo zaniedbana. Obecnie dzięki staraniom władz samorządowych na staromiejskiej części lewego brzegu powstał port rzeczny i basen jachtowy.Cały obiekt ma podnieść walory turystyczne regionu i przybliżyć gościom z Polski i zagranicy trzy parki narodowe Narwiański, Biebrzański i Wigierski oraz obszary objęte ochroną Natura 2000.

Łomżyński port leży niespełna 20 km powyżej ujścia Pisy. Płynąc od Łomży w górę Narwi mamy do ujścia Biebrzy (Wizna) 48 km, zaś do Tykocina jeszcze 42 km.Urokliwe położenie Łomży i jej atrakcyjność historyczna spełniają wszelkie walory do realizacji turystyki wodnej kajakarskiej i motorowodnej, a także coraz popularniejszych rajdów barkami.

Port Łomża może przyjąć jednocześnie nawet dwie jednostki pływające do 24 metrów długości, a basen jachtowy o wymiarach 40x30 metrów przystosowany jest do obsługi 20 małych jednostek, o długości do 10 metrów. W marinie przystosowanej dla osób niepełnosprawnych ruchowo goście przybywający wodą mogą skorzystać z bezpiecznej przystani, żurawia do wodowania o udźwigu do 3,2 t, sanitariatów, mogą zatankować wodę i paliwo, doładować akumulatory, dokonać drobnych napraw. Można tu skorzystać z pola namiotowego i siłowni, wybrać się do odległego o 400 m Starego Miasta na zwiedzanie, zakupy lub do muzeów czy restauracji. Przy pomocy ogólnodostępnych lunet widokowych warto podziwiać pradolinę Narwi i bogactwo jej fauny i flory.

marinalomza2 marinalomza3 marinalmoza4

Oficjalne, uroczyste otwarcie portu, mariny i bulwarów łomżyńskich, z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i kościelnych, planowane jest na dzień 1. maja br. Operatorem obiektu  jest łomżyński Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Źródło: Ryszard Nawrocki zagle.com.pl

Poprawiony: środa, 13 marca 2013 12:16