"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 "Morze, Statki i Okręty" - listopad/grudzień' 2014

"Morze, Statki i Okręty" - listopad/grudzień' 2014

Email Drukuj PDF

01 msio 2014 11 12 2Dostępny jest już kolejny, listopadowo-grudniowy numer miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" 11-12/2014, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Na szczególną uwagę w ostatnim numerze zasługuje artykuł poświęcony historii ORP "Piast" i ORP "Lech" - bliźniaczych okrętów ratowniczych projektu 570M, które w składzie Marynarki Wojennej RP pływają już od 40 lat. Okręty zaprojektowane w Polsce i zbudowane w Stoczni Północnej w Gdańsku, weszły do służby odpowiednio w styczniu, listopadzie 1974r. Głównym zadaniem jednostek jest zabezpieczanie działań polskich okrętów podwodnych i dalekie holowanie. Dodatkową rolą okrętów jest gaszenie pożarów na morzu, ściąganie statków z mielizn, prowadzenie prac podwodnych, poszukiwanie i podnoszenie wraków. 

Kolejny artykuł pt.: "Niszczyciele typu 42. Ewolucja (cz. I)" poświęcony jest brytyjskim niszczycielom rakietowym, które zaczęto wprowadzać na uzbrojenie Royal Navy w 1975 r. Okręty od pierwszej jednostki serii nazywane są także typem SheffieldZła sława, jaka otacza te jednostki, wiąże się przede wszystkim z okolicznościami zatonięcia prototypowej jednostki HMS "Sheffield" podczas wojny falklandzkiej. Te kontrowersyjne okręty narodziły się w czasach wielkich cięć w budżecie Royal Navy i ich ostateczny projekt był wynikiem wielu związanych z tym kompromisów.

Źródło: http://www.magnum-x.pl

Poprawiony: piątek, 07 listopada 2014 23:55