"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 Kapitan Francis Drake - pirat czy odkrywca?

Kapitan Francis Drake - pirat czy odkrywca?

Email Drukuj PDF

niebieska szkolaW środę, 29 października 2014 r. o godz. 18.00 w klubokawiarni żeglarskiej Hello Sailor w Warszawie (ul. Gagarina 26), rozpocznie się kolejne spotkanie z "Niebieską Szkołą" pt. "Kapitan Francis Drake - pirat czy odkrywca?". 

Spotkanie poprowadzi kapitan Adam Jasser - polski żeglarz, inicjator i promotor rejsów Morskiego Wychowania Młodzieży pn. "Niebieska Szkoła"

Opowieść przeniesie nas w czasy wielkich wypraw żeglarskich, których najważniejszą postacią w XVI wieku był właśnie Francis Drake - korsarz królowej Elżbiety I, a jego łupieżcza wyprawa dookoła świata w latach 1577-1580 wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie.

Wydarzenie będzie również okazją do kolejnego spotkania uczniów Niebieskiej Szkoły, którzy w najbliższych miesiącach wyruszą w swoją żeglarską wyprawę na pokładzie żaglowca STS "Fryderyk Chopin". Wszystkich niezdecydowanych chcielibyśmy zachęcić do wzięcia udziału w wielkiej wyprawie morskiej. Może nie od razu dookoła świata, na początek wystarczy rejs na Karaiby, o którym w drugiej części spotkania opowie Marek Muszyński. 

Na Karaiby "Niebieska Szkoła" wyruszy już 3 stycznia. Wolnych miejsc brak, ale są jeszcze miejsca na rejs z Karaibów do Szczecina. Warto więc przyjść, posłuchać, by za kilka miesięcy wyruszyć w wyprawę przez Atlantyk.

*     *     *

"Niebieska szkoła" to program edukacji morskiej młodzieży na pokładzie żaglowca STS "Fryderyk Chopin" skierowany do uczniów szkół średnich. Koncepcja rejsów edukacyjnych obejmuje zarówno krótkie (tygodniowe lub dwutygodniowe) podróże przypominające swoją formą znane powszechnie "zielone szkoły", jak również jedno- i dwumiesięczne rejsy oceaniczne.

W dłuższych rejsach młodzież pod okiem kadry nauczycielskiej realizuje naukę zgodnie z programem szkolnym stanowiąc jednocześnie załogę żaglowca. Wykwalifikowani pedagodzy pełni pasji i chcący pokazać ciekawe drogi do poszerzania zainteresowań motywują młodych ludzi do zgłębiania wiedzy. Profesjonalni żeglarze stanowiący załogę zawodową dbają o bezpieczeństwo, uczą szacunku do przyrody i wytrwałości. 

Morze to drugi wychowawca, a żaglowiec to jedyna w swoim rodzaju klasa. Ograniczona przestrzeń życiowa, przebywanie w zamkniętej grupie ludzi, obsługa żagli i prace bosmańskie w sposób pozytywny wpływają na rozwój osobowości. Taka szkoła uczy młodych ludzi odpowiedzialności i współpracy. Dodatkowo młodzież oprócz systematycznej nauki i uczestniczenia w pracach na żaglowcu ma możliwość podróżowania i reprezentowania Polski poza granicami kraju. Niebieska Szkoła poszerza horyzonty.

Fundacja "STS Fryderyk Chopin" została powołana w czerwcu 2011 roku. Misją Fundacji i jest wychowywanie młodzieży w oparciu o doświadczenia zdobyte na morzu, które stanowią ogromną wartość w dalszym rozwoju młodych ludzi. Morze kształtuje charakter zmuszając do podejmowania wyzwań, pokonywania własnych ograniczeń i słabości, uczy pracy w zespole i podejmowania za ten zespół odpowiedzialności. Nauka podczas rejsu daje zdecydowanie lepsze efekty niż podczas zajęć w tradycyjnej szkole, ponieważ oprócz wiedzy książkowej młodzież poznaje nowe kultury, tradycje, języki, ludzi. 

Rejsy edukacyjne na pokładzie żaglowca STS "Fryderyk Chopin" organizowane są od chwili jego powstania, tj. 1992 roku i adresowane są do młodzieży w wieku od 15 do 18 lat. Projekt Niebieskiej Szkoły to sprawdzone i skuteczne połączenie regularnej nauki według programu szkolnego z żeglugą oceaniczną. W każdym rejsie Niebieskiej Szkoły może wziąć udział maksymalnie 25 uczniów, przy czym 5 uczniów płynie bezpłatnie dzięki stypendiom fundacyjnym.

Podczas licznych godzin na morzu młodzież odbywa codzienne zajęcia lekcyjne, poznaje uroki żeglarstwa, podstawy nawigacji oraz pracy przy żaglach, a odwiedzając zagraniczne porty odkrywa świat, poznaje inne kultury i tradycje. Ale w trakcie rejsów młodzi żeglarze uczą się nie tylko życia na statku - rejs Niebieskiej Szkoły to niezwykła lekcja odpowiedzialności za siebie i innych, która uczy współpracy w grupie i pokonywania własnych słabości. Przede wszystkim jednak to niesamowita przygoda!

"Niebieska Szkoła" - lekcja na całe życie 

Spotkanie z kapitanem Adamem Jasserem

Korsarz, pirat czy odkrywca?

Źródło: fryderykchopin.org.pl

Poprawiony: poniedziałek, 27 października 2014 23:07