"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 Morskie Opowieści - "Czytając i czekając na Borchardta"

Morskie Opowieści - "Czytając i czekając na Borchardta"

Email Drukuj PDF

morskieopowiesciWe wtorek, 28 października 2014 r. o godz. 18.00 w Księgarni Cafe Vademecum w Gdyni (ul. Świętojańskiej 5-7), odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu "Opowieści Morskie" - "Czytając i czekając na Borchardta".

Podczas pierwszego osobistego spotkania z książką morską w ramach projektu Legenda Morska Gdyni, będzie można porozmawiać o tym czy Karol Olgierd Borchardt pozostaje jedyną wielką ikoną polskiej marynistyki? "Znaczy kapitan", "Krążownik spod Somosierry", "Kolebka nawigatorów" - Czy potrafimy wskazać tytuły, dzieła dorównujące tym klasykom polskiej marynistyki? 

Dalekie podróże, egzotyka odległych krain, morskie dramaty, romantyzm żagli, gdzie na drewnianych żaglowcach pływają ludzie z żelaza - z pewnością mamy wśród przeczytanych lektur tytuły odpowiadające tym cechom. Porozmawiajmy o barwnym świecie morskich opowieści, przywołując ulubione stronice, cytaty, autorów.

W ostatnich latach coraz więcej na półkach księgarskich wspomnień ludzi morza, ale także opisów naszej morskiej historii czy barwnych reportaży z lądów i mórz dalekich. Czy jednak te w większości niezwykle wartościowe propozycje, często atrakcyjne edytorsko, składające się na szeroką panoramę morskiej Polski i opowieść o Polakach na morzach i oceanach, pisarskim poziomem, literacką atrakcyjnością zbliżają się do prozy Karola Olgierda? Proponujemy spotkanie ze współczesną polską marynistyką na przykładzie kilku ostatnio wydanych tytułów, prezentację i rozmowę o nich w kontekście hasła naszego wieczoru "...czekając na Borchardta".

"Czytając Borchardta..." - zapraszamy także wszystkich miłośników morskiej literatury do dyskusji, wspólnego czytania, rozmowy o morskich pasjach, płynących z kart ulubionych książek. Wokół Borchardta, jego bohaterów - wielkich kapitanów - Mamerta Stankiewicza, Tadeusza Meissnera czy Stanisława Koski.

W poszukiwaniu kolejnych legend naszej marynistyki wspomagać nas będzie pani Ewa Ostrowska - wydawca i redaktorka dzieł Karola O. Borchardta - wielkiego kapitana polskiej marynistyki. Czytamy także na głos morskie opowieści - dla odważnych uczestników "prezenty morskie" -  książkowe niespodzianki i szansa znalezienia wspólnych fascynacji na szlakach morskich lektur.  

Moderator - Aleksander Kuba Gosk; Patronat - Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Źródło: legendamorska.plvademecumgdynia.osdw.pl

Poprawiony: poniedziałek, 27 października 2014 08:55