"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 "Sołdek" - kamień węgielny polskiego przemysłu okrętowego

"Sołdek" - kamień węgielny polskiego przemysłu okrętowego

Email Drukuj PDF

soldekWe wtorek, 28 października 2014 r. o godz. 13.00 w sali konferencyjnej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (ul. Ołowianka 9-13), odbędzie się Seminarium pt. ""Sołdek" - kamień węgielny polskiego przemysłu okrętowego".

Seminarium poświęcone pierwszemu statkowi zbudowanemu całkowicie w Polsce po II wojnie światowej, rudowęglowcowi o napędzie parowym - SS "Sołdek", organizowane jest przez Towarzystwo Przyjaciół Statku-Muzeum "Sołdek" oraz Narodowe Muzeum Morskim w Gdańsku. Termin seminarium związany jest z przypadającą na 26 - 30 października 2014 r., 65. rocznicą pierwszego rejsu "Sołdka" z ładunkiem węgla do Gandawy w Belgii.

Podczas seminarium pracownicy Muzeum, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Statku-Muzeum "Sołdek" i zaproszeni goście przedstawią referaty związane z budową parowca, jego historią oraz przyszłymi działaniami związanymi z funkcjonowaniem "Sołdka" jako statku-muzeum.

Organizatorzy proszą również o przekazywanie do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku posiadanych materiałów związanych z budową i eksploatacją "Sołdka". Na pewno będą one cenne dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń badaczy polskiego przemysłu okrętowego.

Program Seminarium obejmuje 10 referatów w tym m.in.:

1. Chronologia statku "Sołdek": 1948-1949 okres budowy, 1949-1981 okres eksploatacji, 1981-2014 Statek-Muzeum;
2. Profesorowie Politechniki Gdańskiej - uczestnicy w procesie projektowania, budowy i eksploatacji statku "Sołdek";
3. "Sołdek" i jego otoczenie społeczno-polityczne;
4. Zaplecze socjalne na statku "Sołdek";
5. Malarskie i teatralne epizody w dziejach "Sołdka";
6. Potrzeba utworzenia w Gdańsku muzeum techniki morskiej ze Statkiem-Muzeum "Sołdek" jako głównym eksponatem;
7. Różnica między "Sołdkiem" z roku 1948, a "Sołdkiem", który powstałby w roku 2014;
8. Akademickie wizje adaptacji na potrzeby ekspozycyjne ładowni nr 2 Statku-Muzeum "Sołdek".

dsc07563 dsc07567 dsc09787 

"Sołdek" to pierwszy oddany do eksploatacji w historii polskiego przemysłu stoczniowego statek pełnomorski, który został zaprojektowany przez zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem mgr inż. Henryka Giełdzika, i zbudowany w utworzonej 19 X 1947 roku Stoczni Gdańskiej.

Stępkę pod prototypowy rudowęglowiec typu B-30 położono 3 kwietnia 1948 roku na pochylni A 2. Po oficjalnych przemówieniach miejsce budowy poświęcił proboszcz parafii św. Jakuba, po czym pierwszy nit w elementy konstrukcyjne wbił ówczesny minister żeglugi - Adam Rapacki. W ciągu tygodnia pracy montowano przeciętnie 45 ton elementów ze stali okrętowej. Do budowy rudowęglowca zużyto około 300 tys. nitów, ich ciężar wyniósł około 6% ciężaru całego kadłuba. Statek zwodowano 6 listopada 1948 r.

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca. Był nim traser Stanisław Sołdek. Matką chrzestną została jego żona Helena. 21 października 1949 r. "Sołdek" pod dowództwem kpt. ż.w. Zbigniewa Rybiańskiego udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina, gdzie 25 października 1949 r. miało miejsce uroczyste podniesienie bandery.

Do 2 stycznia 1981 r. "Sołdek" odbył 1479 podróży morskich. W ciągu 31 lat eksploatacji statek przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.

*     *     *

Jednym z budowniczych pierwszego oddanego do eksploatacji w historii polskiego przemysłu stoczniowego statku pełnomorskiego SS "Sołdek" był nieżyjący już niter Kazimierz Pluta - prywatnie dziadek wiceprezesa Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie - kmdr. por. Marka Jankiewicza. Ten zasłużony dla Stoczni Gdańskiej i polskiego przemysłu okrętowego stoczniowiec, miał okazję wbijać pierwsze nity łaczące blachy masowca. Za swoją sumienną i wzorową pracę był on wielokrotnie wyróżniany i nagradzany wysokimi odznaczeniami państwowymi w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

W załączeniu medale pamiątkowe wręczone panu Kazimierzowi Pluta z okazji XXV i XXX rocznicy wodowania SS "Sołdek".

dsc00855 dsc00862 dsc00857 

Źródło: nmm.pl.tps-msoldek.nmm.pl

Poprawiony: sobota, 25 października 2014 21:42