"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 Rewitalizacja Portu Czerniakowskiego

Rewitalizacja Portu Czerniakowskiego

Email Drukuj PDF

portcz1Port Czerniakowski jest portem rzecznym znajdującym się w Warszawie na lewym brzegu Wisły, w dzielnicy Śródmieście na wysokości osiedla Solec.

Port rozciągnięty jest między ul. gen. Mariusza Zaruskiego, a płytą desantu z pomnikiem Sapera przy Cyplu Czerniakowskim. Wejście dla jednostek pływających, znajduje się na lewym brzegu, na 511 kilometrze szlaku żeglownego Wisły, pomiędzy Mostem Poniatowskiego, a Mostem Łazienkowskim.

Od wejścia do portu wiedzie w kierunku południowym kanał o długości ok. 1 km położony wzdłuż ulic Solec i Czerniakowskiej oddzielając od lądu Cypel Czerniakowski. Kanał portowy kończy się basenem dawnego zimowiska statków.

Port Czerniakowski został zbudowany w 1904 roku jako zaplecze techniczne Żeglugi Parowej Maurycego Fajansa. Przy budowie portu wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu powstałe w wyniku powodzi w 1884 roku, tzw. Łachę Czerniakowską. Głównym elementem portu była pochylnia z napędem ręcznym. Wodowano tu i remontowano statki parowe i barki nawet do 65 m długości. Znajdowała się tam również stocznia. Po wojnie pochylnię zasypano gruzem, a na początku lat 60. zlokalizowano tam przystań Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Przez ostatnie lata Port Czerniakowski był w opłakanym stanie. Skarpy osypywały się i zjeżdżały do wody razem z rosnącymi tu drzewami, bo nabrzeże podtrzymywały zbutwiałe pale drewniane. Erozja denna koryta rzeki wraz ze zjawiskiem osadzania mułu poprzez wpływający piach i zanieczyszczenia z kolektorów piaseczyńskiego i czerniakowskiego, doprowadziła do sytuacji, w której podczas niżówki basen portu częściowo wysychał, co uniemożliwiało korzystanie z wody nawet kajakarzom. 

W związku z tym podjęto decyzję o jego kompleksowej modernizacji i przebudowie, jako elementu szerszego projektu przywrócenia funkcji reprezentacyjnej oraz wypoczynkowej. Konkurs na koncepcję planu zagospodarowania przestrzennego zdegradowanego dotąd portu wygrała pracownia Tomcat Arch Design.  Koncepcja zakłada zagospodarowanie obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego, jako głównego portu rzecznego Warszawy z przeznaczeniem na rekreację, sport i turystykę wodną, a także zagospodarowanie terenów publicznych.

port1 port czerniakowski2 port czerniakowski3

Port ma zostać osłonięty budynkiem wzdłuż ulicy Czerniakowskiej. Elewacja budynku będzie obłożona membraną z tworzywa sztucznego, która ma budzić skojarzenia z żaglem rozpostartym na wietrze. Koncepcja zakłada również stworzenie kawiarni w budynku podwieszonym pod Mostem Łazienkowskim, pieszo-rowerowej kładki nad zatoką i szpaleru fontann na Osi Stanisławowskiej. Na czubku cypla architekci zaplanowali wieżę widokową w kształcie muszli ślimaka.

Generalnym wykonawcą prowadzonych aktualnie robót modernizacyjnych Portu Czerniakowskiego jest Hydrobudowa Gdańsk. Zakres prac obejmuje umocnienie nabrzeży zachodnich (wzdłuż Wisłostrady), wykonanie przyłączy wodnych i kanalizacyjnych (20 stanowisk) dla jachtów i barek, naprawienie skarpy, odtworzenie schodów z betonu, zamontowanie urządzeń cumowniczych, pogłębienie kanału i basen portowego (do usunięcia z dna jest ok. 50 tys. m3 namułów). W planach są separatory do przechwytywania brudu i śmieci. Planuje się również wykonanie pochylni, dzięki której będzie można wodować statki rzeczne.

W Porcie Czerniakowskim będą zimować mniejsze jednostki pływające i pomosty stanowiące wyposażenie bulwaru. Statki i większe "obiekty bulwarowe" trafią do Portu Żerańskiego. Modernizacja Portu Czerniakowskiego za ok. 6,5  mln zł. ma się zakończyć w sierpniu 2013 roku.

Fotorelację z obecnego stanu prac modernizacyjnych Portu Czerniakowskiego zamieszczono w fotoaktualnościach.

Źródło: Port Czerniakowski Wikipedia, Port Czerniakowski (Google maps), Gazeta Wyborcza
Wizualizacje: Tomcat Arch Design
Regulamin Portu Czerniakowskiego

Poprawiony: piątek, 15 marca 2013 12:47