"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 XII Warszawskie Święto Chleba

XII Warszawskie Święto Chleba

Email Drukuj PDF

xii swietochlebaW dniu dzisiejszym, 5 października 2014 r. na Rynku Nowego Miasta, mieszkańcy Warszawy, turyści i miłośnicy dobrego smaku mieli okazję brać udział w XII Warszawskim Święcie Chleba i XXI Krajowych Dniach Ziemniaka.

Na gości czekało mnóstwo atrakcji. Najlepsi stołeczni piekarze zaprezentowali swoje wypieki, można było spróbować i kupić każdy rodzaj pieczywa, od białej pszennej bułeczki po ciemne, żytnie bochny chleba pieczone na chrzanowych liściach. W namiocie Spółdzielni Piekarsko Ciastkarskiej dzieci mogły wylepiać figurki z ciasta, upiec je potem w piecu i zabrać do domu.

Gospodynie z regionalnych KGW przygotowały na tę okazję tradycyjne potrawy z tych "królewskich bulw". Były placki ziemniaczane przyrządzane i smażone na oczach gości, babka ziemniaczana, ziemniaki faszerowane i różnego rodzaju sałatki. Odwiedzający imprezę mogli wziąć udział w konkursie i wybrać najlepszą odmianę ziemniaka z ponad 100, zaprezetowanych na Święcie.

Dzisiejsze Święto Chleba było kolejną okazją spotkania z panem Marianem Pozorkiem - Mistrzem Piekarnictwa, założycielem i kustoszem Warszawskiego Muzeum Chlebaprezentującym na Rynku Nowego Miasta część swoich muzealnych zbiorów. Dla przypomnienia, w maju br. pan Marian Pozorek przekazał kmdr. por. Markowi Jankiewiczowi - wiceprezesowi Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie, kompletny rocznik (1933) "MORZA": organu Ligi Morskiej i Kolonialnej.

Podczas dzisiejszego Święta, kmdr por. Marek Jankiewicz w imieniu Zarządu i Członków Klubu przekazał darczyńcy serdeczne podziękowania, wręczając na jego ręce pamiątkowy dyplom.

dsc00601 dsc00604 dsc00606 

*    *     *

Miesięcznik marynistyczny "Morze" wydawany w latach 1924-2000 przez wydawnictwo Ligi Morskiej i Rzecznej, a następnie Ligi Morskiej i Kolonialnej, ukazywał się (z przerwami) od listopada 1924. Poruszał tematykę związaną z żeglugą, historią żeglugi, okrętownictwem, przemysłem stoczniowym, gospodarką morską, szkutnictwem, jachtingiem i kulturą morską oraz dziedzinami pokrewnymi.

"Morze" wznowione po II wojnie światowej, w dużym stopniu kontynuowało profil swojej przedwojennej działalności, ale w nowej rzeczywistości politycznej już bez elementów ideologii kolonialnej. Wydawane było przez warszawskie wydawnictwo Wiedza Powszechna. Stałym ilustratorem miesięcznika, a z czasem również członkiem redakcji był polski marynista - Adam Werka.

Ocalić od zapomnienia - "MORZE" rocznik 1933 

Archiwalne "MORZA" 1924-1979

warszawskie-muzeum-chleba.pl

Źródło: cbr.edu.pl

Poprawiony: niedziela, 05 października 2014 19:15