"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 125. rocznica urodzin gen. Gustawa Orlicz-Dreszera

125. rocznica urodzin gen. Gustawa Orlicz-Dreszera

Email Drukuj PDF

orlicz-dreszer2

W dniu dzisiejszym, 2 października 2014 r. przypada 125. rocznica urodzin gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, żołnierza Legionów Polskich, członka Polskiej Organizacji Wojskowej, prezesa Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej, uczestnika I wojny światowej oraz walk o niepodległość Polski.

Generał dywizji Gustaw Konstanty Orlicz-Dreszer, ps. Orlicz (1889 - 1936) urodził się 2 października 1889 r. w Jadowie. Początkowo nauki pobierał w rodzinnym domu. Ojciec był adwokatem. Następnie w Częstochowie, gdzie się przeniosła rodzina kiedy Gustaw miał rok, gdzie kończył gimnazjum i liceum. Po zdaniu matury postanowił iść w ślady ojca. Wybrał studia prawnicze we Lwowie. Niezależnie od nich podjął studia w Belgii i Francji na kierunkach handlowych.

Z wybuchem I wojny światowej powołany do armii rosyjskiej jako podporucznik rezerwy kawalerii, po 2 tygodniach zdezerterował razem ze swoim szwadronem i przeszedł do Strzelców Józefa Piłsudskiego. Walczył w 1 pułku ułanów I Brygady Legionów. Zastępca dowódcy słynnego Patrolu Beliny. Po kryzysie przysięgowym internowany w Szczypiornie, następnie w Havelbergu, Rastadt i Werl. Zwolniony w 1918.

W 1918 mianowany przez dowódcę POW Edwarda Rydza-Śmigłego komendantem okręgu wojskowego w Chełmie, gdzie rozbroił stacjonujący tam garnizon austriacki oraz zarządził pobór do 1 Pułku Szwoleżerów i 35 pułku piechoty. Zwerbował także do polskiej armii włoskich jeńców wojennych i czeskich dezerterów z armii austrowęgierskiej. W wojnie Polsko-bolszewickiej dowodził 4 i 2 dywizjami jazdy, potem 2 i 3 dywizjami kawalerii.

W latach 1921-1923 był inspektorem kawalerii. W lipcu 1923 został generałem brygady. Był dowódcą II Dywizji Kawalerii, a następnie III Dywizji Kawalerii. 15 listopada 1925 roku przewodził delegacji kilkudziesięciu wojskowych wyższej rangi, składającej Piłsudskiemu propozycje zaprowadzenia w kraju politycznego porządku. Podczas zamachu majowego dowodził wojskami zbuntowanymi (szefem sztabu był pułkownik Józef Beck). Od 1930 prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej. 1930-1936 inspektor armii, od 1931 generał dywizji, od 1936 inspektor obrony powietrznej państwa.

Zginął w katastrofie lotniczej nad Gdynią 16 lipca 1936. Pochowany na Cmentarzu Marynarskim w Oksywiu. Odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Ku pamięci Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera nazwano jego nazwiskiem m.in. park na warszawskiem Mokotowie, plac w Jadowie, znajdujący się w samym centrum miejscowości.

Tekst przemówienia gen. Gustawa Orlicz-Dreszera - Święto Morza dn. 27 czerwca 1936 r.

Źródło: wikipedia.pl

Poprawiony: czwartek, 02 października 2014 20:44