"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 63. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej

63. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej

Email Drukuj PDF

blekitnawstegazatgdW sobotę, 4 października 2014 r., odbędzie się 63. edycja wyścigu o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Te jedne z najstarszych cyklicznych regat w Polsce organizowane są przez Yacht Klub STAL Gdynia od 1952 roku.

Regaty są imprezą na stałe wpisaną w kalendarz trójmiejskich wydarzeń sportowych i dla wielu nieoficjalnym zakończeniem regatowego sezonu żeglarskiego. Zapisy do wyścigu już trwają. Zapraszamy na stronę www.blekitnawstega.pl.

Wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej rozgrywany jest w formule "australijskiej" czyli może startować wszystko co jest napędzane wiatrem, a wygrywa najszybszy. Nie ma podziału na zawodowców i amatorów. Główną nagrodą wyścigu jest wpisanie złotą nitką nazwiska zwycięzcy na Błękitną Wstęgę. Ponadto wszystkie jednostki startujące w regatach konkurują w swoich klasach.

"Z roku na rok zwiększa się liczba startujących w wyścigu. W zeszłym roku do regat zgłosiła się rekordowa liczba uczestników - 135 jednostek czyli prawie 500 żeglarzy. Ponieważ zgodnie z formułą regat startować może wszystko co porusza się dzięki wiatrowi, tak więc razem ścigały się jachty turystyczne i pełnomorskie, kite'y, deski windsurfingowe, katamarany i jachty mieczowe" - mówi Kajetan Kilanowski, komandor YK STAL. "Te regaty są atrakcją dla żeglarzy, którzy czekają na nie przez cały sezon, jak również i dla fanów żeglarstwa.  Trasa regat prowadzi wzdłuż wybrzeża z Gdyni do Gdańska i z powrotem, więc startujące jednostki są doskonale widoczne z brzegu. Zawsze, mimo jesiennej aury, wyścig przyciąga widzów, którzy z trójmiejskich plaż kibicują startującym".

W tym roku w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej odbędzie się Memoriał Juliusza Sieradzkiego w klasie OMEGA.  Impreza ta na Zatoce Gdańskiej organizowana jest po raz pierwszy i  odbywa się dla uczczenia słynnego polskiego żeglarza - olimpijczyka oraz konstruktora jachtowego, m.in. twórcy polskiej klasy narodowej OMEGA. Regaty te połączone będą z otwarciem wystawy poświęconej Juliuszowi Sieradzkiemu. Partnerem Memoriału jest Polski Związek Klasy OMEGA.

W trakcie trwania wyścigu partner regat firma Eljacht - Elektronika i Elektrotechnika Jachtowa - proponuje zabawę fotograficzną pt. "63 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej w obiektywie uczestników i widzów". Do wygrania super nagroda! Szczegóły zabawy na stronie oficjalnej regat.

Informacje organizacyjne:

Wszelkie informacje i dokumenty związane z wyścigiem oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.blekitnawstega.pl. Zgłoszenia online trwają do 30 września i wpisowe do regat dla zgłoszonych w tym terminie wynosi 40 zł za każdego uczestnika. W terminie 1-3 października będzie można zgłaszać się osobiście w sekretariacie klubu. Dla zgłoszonych tą drogą wpisowe wynosi 80 zł za każdego uczestnika. W dniu startu wyścigu 4.10. zgłoszenia nie będą przyjmowane.

Wyścig zaplanowany jest na 4 października br., jednak w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych dniem rezerwowym jest 5 października br.

Program 63. edycji regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej:

Sobota , 4 października 2014 r.:

godz. 11.00 - start wyścigu - reda basenu jachtowego w Gdyni;
godz. 17.00 - rozpoczęcie Sailors Party - hangar YK STAL Gdynia'
godz. 18.00 - ceremonia nagrodzenia zwycięzców poszczególnych grup, jak również wręczenia "Błękitnej Wstęgi" dla najszybszego oraz "Czerwonej Latarni" dla jachtu, który ostatni przekroczył linię mety - hangar YK STAL Gdynia.

po ceremonii - Sailors Party cd. z muzyką na żywo i poczęstunkiem przygotowanym przez partnera imprezy Hotel Nadmorski - hangar YK STAL Gdynia

Patronat Honorowy: Marszalek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej - kpt. ż.w. dr inż. Andrzej Królikowski oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego - Bogusław Witkowski

Partnerzy: Eljacht, Sail Serwis, Autofit, DAD, Hotel Nadmorski, Naftoport, BoatCraft, Premia Sport, Lady Fitness, Auto Mobil, Rooto System, Sail-Ho, Techno Marine, Easy Boat, SGS Polska, Dagoma, 7R Logistic, Liga Morska i Rzeczna

Partnerzy techniczni: WOPR, IMGW, 4 Winds, Dobre Jachty, Marine Works

Patronat Medialny: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Magazyn Żagle, W Ślizgu

Organizator: Yacht Klub STAL Gdynia, Miasto Gdynia, Pomorski Związek Żeglarski

Źródło: pozz.org.pl63.blekitnawstega.pl

Poprawiony: wtorek, 30 września 2014 16:25