"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 Światowy Dzień Rzek 2014

Światowy Dzień Rzek 2014

Email Drukuj PDF

swiatowydzienrzekW dniu dzisiejszym, 28 września 2014 r. obchodzony jest Światowy Dzień Rzek 2014. W światową inicjatywę propagującą wartości rzek, zaangażowanych jest ponad milinon ludzi z 60. krajów.

Światowy Dzień Rzeki jest świętem w świecie śródlądowym. Podkreśla on wielkie znaczenie rzek, dąży do zwiększenia świadomości społecznej i zachęca do lepszego gospodarowania i zarządzania wszystkimi rzekami na całym świecie. W praktyce w każdym kraju rzeki napotyka szereg zagrożeń, a jedynie za pośrednictwem naszego aktywnego zaangażowania możemy zapewnić im zdrowie w nadchodzących latach.

W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła "Dekadę Wody dla Życia" (Water for Life Decade), aby pomóc wzbudzić większą świadomość potrzeby lepszej opieki nad naszymi wodnymi zasobami. Ustanowienie Światowego Dnia Rzek było odpowiedzią na wniosek zainicjowany przez światowej sławy adwokata rzek - Marka Angelo.

Wniosek dotyczący globalnego wydarzenia z okazji rzek został oparty na sukcesie projektu Marka Angelo "BC Rivers Day", który od 1980 r. prowadził w zachodniej Kanadzie. Wydarzenia Światowego Dnia Rzeki były postrzegane przez agencje ONZ jako odpowiednie dla "Dekady Wody dla Życia" i wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Miłośnicy rzek z całego świata zebrali się w celu zorganizowania inauguracji Światowego Dnia Rzeki (World Rivers Day). Pierwsza impreza zorganizowana w 2005 r. okazała się wielkim sukcesem - Dzień Rzek obchodzono w kilkudziesięciu krajach. Od tamtej pory zaintersowanie i udział kolejnych krajów wciąż rośnie. Światowy Dzień Rzek jest obchodzony co roku w ostatnią niedzielę września. W 2012 r, kilka milionów ludzi w ponad 60 krajach celebrowało wartość i znaczenie naszych dróg wodnych.

"Rzeki są tętnicami naszej planety, są liniami życia w pełnym tego słowa znaczeniu" - Mark Angelo.

Źródło: worldriversday.com

Poprawiony: niedziela, 28 września 2014 07:24