"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014 Światowy Dzień Morza 2014

Światowy Dzień Morza 2014

Email Drukuj PDF

imoW dniu dzisiejszym, 26 września 2014 r. obchodzony jest w Polsce Światowy Dnień Morza 2014. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest "Konwencje IMO: efektywna implementacja".

Obchody Światowego Dnia Morza zostały zainicjowane przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) - agendę ONZ w 1978 roku, w dwudziestą rocznicę wejścia w życie konwencji  IMO.

Jego rolą jest podkreślenie wspólnej odpowiedzialności za stan morskiego środowiska naturalnego oraz zachęta do poszukiwania rozwiązań sprzyjających traktowaniu morza jako wspólnego dobra. Święto zawsze przypada na ostatni tydzień września i za każdym razem jest poświęcone innemu aspektowi zarządzania potencjałem morza.

Z okazji Światowego Dnia Morza 2014, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Koji Sekimizu wydał przesłanie, w którym można przeczytać m.in. "Przez lata IMO osiągnęło godne pozazdroszczenia sukcesy w rozwoju i tworzeniu nowych Konwencji międzynarodowych. Łącznie istnieje ich ponad 50. Razem mają one na celu albo zapobieganie wypadkom lub szkodom w środowisku, zmniejszanie skutków ewentualnych wypadków, albo zapewnienie przyznania ofiarom takich wypadków odpowiedniego odszkodowania. Pomimo, iż większość Konwencji obecnie obowiązuje i znacznie przyczynia się do polepszenia bezpieczeństwa żeglugi oraz uczynienia jej wydajniejszą i bardziej przyjazną dla środowiska, wciąż istnieje kilka Konwencji, których wolne tempo ratyfikacji oraz brak implementacji stanowi poważny powód do niepokoju".

Z okazji Światowego Dnia Morza 2014 w różnych krajach organizowane są spotkania, sympozja i odczyty poświęcone wyznaczonemu na dany rok zagadnieniu. Z tej okazji w dniach 26-30.09. br.  Sekretarz Generalny IMO - Pan Koji Sekimizu będzie przebywał w Polsce.

W poniedziałek 29.09. br. Sekretarz będzie gościem rektorów Akademii Morskiej w Gdyni, Akademii Marynarki Wojennej oraz Politechniki Gdańskiej na śniadaniu na Darze Młodzieży. Sekretarz IMO weźmie także udział w uroczystości wręczenia Nagrody Lecha Wałęsy corocznie przyznawanej przez Instytut Lecha Wałęsy. Po południu 29.09. br. Sekretarz będzie gościł na spotkaniu w Willi Uphagena, za zaproszenie Gdańskiego Klubu Biznesu. W dniu 30 września Sekretarz spotka się w Warszawie z członkami kierownictwa resortów Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przesłanie Sekretarza Generalnego IMO

Źródło: IMOUM Gdynia

Poprawiony: piątek, 26 września 2014 05:18