"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Bractwo św. Barbary w Płocku

Bractwo św. Barbary w Płocku

Email Drukuj PDF

bractwoswbarbaryW dniu dzisiejszym, 24 września 2014 r. w Płocku, przy Towarzystwie Przyjaciół Płocka zostało reaktywowane "Bractwo św. Barbary".

Na Przewodniczącego Bractwa został wybrany kpt. ż.ś. Stanisław Fidelis, członek Towarzystwa Przyjaciół Płocka - członek  Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie. 

O Bractwie św. Barbary Pracujących na Wiśle w Płocku, wspominał błogosławiony arycybiskup Antoni Julian Nowowiejski (biskup diecezji płockiej), w wydanym pod koniec I wojny światowej dziele zatytułowanym "Płock - monografia historyczna - napisana podczas wojny wrzechświatowej".

W swej Monografii opisuje: "Bractwo św. Barbary dla pracowników na Wiśle otrzymało kanoniczne zatwierdzenie swoich statutów dnia 20 lutego 1909 r. Jest czynne; figura św. Barbary, jaką swoim kosztem postawiło na cmentarzu kościelnym, świadczyć będzie o jego ruchliwości i żywej wierze."

*     *     *

bractwo2Towarzystwo Przyjaciół Płocka działa od roku 1998. Jest organizacją społeczną skupiającą w swoich szeregach wszystkich, którzy chcą aby Płock był piękniejszy i przyjazny dla mieszkańców, którzy pragną przypominać jego historię i edukować w tym zakresie najmłodsze pokolenia. Jednym z obszarów zainteresowania Towarzystwa są związki Płocka z Wisłą i rola jaką królowa polskich rzek odegrała w historii naszego grodu.

Reaktywowane Towarzystwo realizuje nowe pomysły i wychodzi z propozycjami do płocczan. Towarzystwo pragnie aby Płock stał się bardziej przyjazny mieszkańcom i odwiedzającym go turystom. Jego czlonkowie są otwarci na ludzi, którzy mają dobre pomysły i są społecznikami, podejmą trud działania aby te pomysły zrealizować.

Źródło: tpp.plocman.pl

Poprawiony: środa, 24 września 2014 21:51