"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek

Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek

Email Drukuj PDF

95lmirokladka

W dniu dzisiejszym, 18 sierpnia 2014 r., na rynku wydawniczym pojawiła się monografia pt. "Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek", autorstwa Wacława L. Kowalskiego i kmdr. por. Marka Jankiewicza.

Opracowanie wydane przez prezesów Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie, poświęcone jest historii Ligi Morskiej i Rzecznej, stowarzyszenia obchodzącego w 2013 roku jubileusz 95-lecia powstania. To prawie wiek wydarzeń i historii pracy społecznej jej Członków, na rzecz wykorzystania walorów Morza Bałtyckiego i rzek, dla rozwoju gospodarczego, rekreacyjnego i obronnego polskiego państwa.

Zebrany przez autorów materiał poprzedzają "Refleksje o Lidze Morskiej i Rzecznej w interpretacji Wacława L. Kowalskiego i Marka Jankiewicza" - prof. dr. hab. Mariana Marka Drozdowskiego - Honorowego Członka Ligi Morskiej i Rzecznej (Kawalera Krzyża "Pro Mari Nostro" i Pierścienia Hallera).

Bogato ilustrowane wydawnictwo (95 ilustracji - w tym szereg unikalnych, dotąd niepublikowanych) jest próbą odpowiedzi na pytanie: Dlaczego Ligę Morską i Rzeczną można nazwać sojusznikiem ludzi morza i rzek?

Bibliografia stanowiąca podstawę do odpowiedzi na tak postawione pytanie, obejmuje 28 pozycji literaturowych, w większości autorstwa długoletnich, zasłużonych ligowych działaczy. Opracowanie podzielono chronologicznie na siedem części, zgodnie z okresami działalności LIGI, podczas których kilkakrotnie zmieniała ona swoją nazwę, ulegała przeobrażeniom, przetrwała II wojnę światową i zmiany ustrojowe. Uzupełnienie opracowania stanowi osiem załączników, będących integralną częścią zebranego i opracowanego materiału.

Przez okres 95. lat członkowie i sympatycy Ligi Morskiej i Rzecznej są wierni celom i ideałom przyjętym przez działaczy ligowych II Rzeczypospolitej oraz po zakończeniu II wojny światowej. Członkowie Bandery Polskiej, Ligi Żeglugi Polskiej, Ligi Morskiej i Rzecznej, Ligi Morskiej i Kolonialnej rozumieli, że odzyskanie niepodległości przez Polskę stwarza olbrzymią szansę budowy od podstaw i rozwoju gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej turystyki wodnej, kultury morskiej i rzecznej oraz marynarki wojennej na morzu i rzekach. Te nowe sektory gospodarcze i obronne stwarzały dla państwa polskiego nową jakość rozwoju gospodarczego, obronności oraz niezależności.

95lmir 1 95lmir 2 95lmir 3 95lmir 4 95lmir 5

Liga Morska i Rzeczna stanowi wyjątkową organizację społeczną, która niezmiennie przez okres swojego funkcjonowania szanuje wolę założycieli, kultywuje najważniejsze cele:

-     rozwijanie świadomości morskiej społeczeństwa polskiego;

-     propagowanie tradycji marynarki wojennej i handlowej, marynarzy śródlądowych;

-     działanie na rzecz umacniania patriotyzmu, podtrzymywania tradycji narodowych; pielęgnowanie polskości;

-     działanie na rzecz rozwoju marynarki wojennej;

-     upowszechnianie kultury morskiej, turystyki wodnej, sportów wodnych;

-     propagowanie rozwoju żeglugi morskiej i rzecznej;

-     prowadzenie współpracy społeczeństwa polskiego z Polakami za granicą.

Jesteśmy głęboko przekonani, że cele te są ciągle aktualne. 

Autorzy opracowania przekazują podziękowanie Panu Kazimierzowi Ratajczykowi - Członkowi Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, za możliwość wykorzystania pakietu zdjęć z uroczystości Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Podziękowania skierowane są również pod adresem dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - dr. inż. Jerzego Litwina, za udostępnienie unikalnych zdjęć dokumentujących, postacie i wydarzenia okresu 95. lat historii Ligi Morskiej i Rzecznej.

Tytuł: Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek
Autorzy: Wacław L. Kowalski, Marek Jankiewicz
Rok wydania: Warszawa 2014
ISBN: 83-87528-29-3
Liczba stron: 108
Format: 17 x 24 (B5)
Okładka: miękka
Cena: 25 zł

Wodowanie i chrzest książki odbędzie się podczas plenerowego, wiślanego posiedzenia Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie, we wrześniu br. Zamówienia realizowane są drogą mailową przez kol. Marka Jankiewicza:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 604 668 545.

Poprawiony: wtorek, 19 sierpnia 2014 05:04