"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna "Wisła duszą Polski - Herma św. Zygmunta"

"Wisła duszą Polski - Herma św. Zygmunta"

Email Drukuj PDF

hermakomiksW sobotę, 10 maja 2014 r. w Gassach k/Konstancina-Jeziornej, podczas III Flis Festiwalu 2014, nastąpi premiera kolejnego projektu komiksowego związanego z regionem Mazowsza. Tym razem do rąk czytelników trafi zeszyt o niezwykłej podróży Wisłą, pt. "Wisła duszą Polski - Herma św. Zygmunta".

Wydanie komiksu opowiadającego historię transportu drogą wodną, ufundowanej przez króla Kazimierza Wielkiego hermy na relikwie św. Zygmunta, związane jest z kolejną edycją Pielgrzymki Rzecznej św. Zygmunta.

W tej niezwykłej opowieści historia przeplata się z wyobraźnią, a fakty z fikcją. Autentyczne postacie i zdarzenia wplecione zostają w sensacyjną fabułę, w której kwitnie miłość, leje się krew i dzwoni pieniądz w kiesie, a wszystko to w niezwykłych krajobrazach wiślanych.

Jest to luźno osnuta na historycznych wydarzeniach opowieść o podróży Wisłą, miłości, honorze i świętym, który w każdej chwili czuwa nad podróżnymi. Na kartach komiksu będzie można podziwiać m. in. Kraków, Włocławek, Płock, a także Czersk - ówczesną stolicę Księstwa Mazowieckiego oraz Cieciszew, z którego pochodzi jeden z bohaterów komiksu, dzielny choć popędliwy rycerz Stanisław.

Król Kazimierz ufundował hermę dla relikwii św. Zygmunta w podzięce za oszczędzenie Polski przed Czarną Śmiercią. Krakowski kupiec wiślany, Mikołaj Trethelu, wyrusza spod Wawelu, aby hermę dostarczyć Wisłą do Płocka, gdzie znajdują się szczątki burgundzkiego króla-męczennika. Wraz z nim płynie jego syn, Marek, do którego dołącza Jadwiga, córka rycerza Stanisława z Cieciszewa. Rozwścieczony perspektywą mezaliansu z plebsem ojciec rusza w pościg za wyprawą rzeczną.

Pomysłodawcą komiksu był Andrzej Stański, żeglarz wiślany, organizator dorocznego Flis Festiwalu w Gassach k/Konstancina-Jeziorny. Scenariusz napisał scenarzysta i publicysta komiksowy Bartek Biedrzycki (m.in. magazyn Kolektyw, Gniazdo Światów, Spełniony sen - rzecz o hrabim Witoldzie Skórzewskim i powstaniu Konstancina), zaś ilustracje wykonał lubelski twórca i animator kultury Maciek Pałka.

Źródło: dolnapolka.pl

Poprawiony: piątek, 11 kwietnia 2014 11:03