"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Nowa inwestycja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Nowa inwestycja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Email Drukuj PDF

crw1W czwartek, 13 marca 2014 r. w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa poświęcona najnowszej inwestycji Narodowego Muzeum Morskiego - "Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie".

Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są niezwykle zróżnicowane. Wśród ważnych eksponatów znajdują się również obiekty wielkogabarytowe, jak zabytkowe jachty oraz części konstrukcyjne m.in. średniowiecznych wraków łodzi i statków.

Do tej pory Muzeum, podobnie jak inne placówki muzealne na świecie, borykało się z problemami przechowywania tego typu eksponatów. Brakowało magazynów z odpowiednim wyposażeniem, w których można by było nie tylko przechowywać zabytki, należycie je prezentować, ale także przeprowadzać prace konserwatorskie i badawcze. Budowane w Tczewie Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym ma wypełnić tę lukę.

"Badania archeologiczne, konserwatorskie oraz prace nad wydobytymi z wody obiektami wypromowały naszą placówkę wśród muzeów i instytucji w Europie, zajmujących się archeologią podwodną. Budowa Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie jest naturalną i konieczną linią rozwoju Narodowego Muzeum Morskiego" - podkreśla Maria Dyrka, główny konserwator, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych.

Tczewskie Centrum Konserwacji Wraków to nowatorska i rzadko spotykana w Europie inwestycja. Jej całkowity koszt wynosi 22 mln złotych i jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tczewska filia Narodowego Muzeum Morskiego jest już drugą, po Ośrodku Kultury Morskiej, inwestycją dofinansowaną z tego funduszu. Projekt jest realizowany w partnerstwie polsko-norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Budynek Centrum Konserwacji Wraków Statków zaprojektowany został w centrum Tczewa, w strefie Południowych Obrzeży Starego Miasta. Nieruchomość została przekazana Muzeum na przełomie lat 70. i 80. XX wieku przez Gminę Miasta Tczew. Wcześniej w budynkach mieściła się Fabryka Gazomierzy (dawny Zespół Fabryk Wyrobów Metalowych). Projekt Centrum stanowią dwie przenikające się bryły, które wyznaczają wewnętrzny podział na dwie podstawowe części - Pracownię Konserwacji i Magazyn Studyjny wraz z Salą Ekspozycyjną.

ckw2 ckw3 ckw4

W Sali Ekspozycyjnej, o powierzchni ok. 313 m2, będą przechowywane i udostępniane zwiedzającym zabytki wielkogabarytowe. W tym też miejscu prezentowane mają być m.in trzy historyczne jachty: "Dal", "Opty" i "Kumka IV" oraz części konstrukcyjne zabytkowych statków. Druga przestrzeń Magazynu Studyjnego - Antresola - o powierzchni ok. 169 m2, wyposażona będzie w przeszklone regały przesuwne, w których eksponowane będą muzealia o małych rozmiarach. Powierzchnię użytkową tczewskiej filii NMM zajmować będą przestrzenie Pracowni Konserwacji, gdzie oprócz prac konserwatorsko-archeologicznych planowane są działania związane z digitalizacją zabytków ruchomych.

"W ramach projektu Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie planujemy wiele działań mających na celu rozwój zasobów cyfrowych" - podkreśla Szymon Kulas, koordynator tczewskiego projektu i zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM - Jednym z nich jest wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality) do prezentacji informacji o zbiorach muzealnych. Rozszerzona rzeczywistość to system charakteryzujący się trzema cechami: łączy świat realny z rzeczywistością wirtualną, interakcję w czasie rzeczywistym oraz umożliwia swobodę ruchów w trzech wymiarach.

W budynku Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zdecydowano się wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość w możliwie szerokim spektrum. Goście będą z niej korzystali przy użyciu własnych urządzeń mobilnych, za pomocą specjalnie przygotowanej darmowej aplikacji internetowej. "Wykorzystanie tej rozwijającej się technologii umożliwi m.in. przedstawienie kontekstu zabytku w niezwykle atrakcyjnej i przystępnej dla odbiorcy formie, bez konieczności tworzenia dodatkowej aranżacji scenograficznej. To z kolei pozwoli ograniczyć strefę ekspozycji tylko do przestrzeni niezbędnej dla umiejscowienia zabytku" - zaznacza Szymon Kulas.

Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym ma być nie tylko zapleczem infrastruktury dla Muzeum, ale też przyciągać mieszkańców Tczewa oraz turystów, odwiedzających województwo pomorskie.

Realizacja projektu ma się rozpocząć w tym roku - pierwsze prace budowlane ruszą najpóźniej w lipcu. Zakończenie projektu planowane jest na koniec kwietnia 2016 r.

Wizualizacje: FORMA architekci

Źródło: NMM

Poprawiony: wtorek, 18 marca 2014 18:47