"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum "Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona"

"Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona"

Email Drukuj PDF

enduranceW niedzielę, 2 lutego 2014 r. o godz. 18.00 w Kawiarni "Południk Zero" (ul. Wilcza 25) w Warszawie, odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego "Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona".

Wrzesień 1914 r. Ernest Shackleton i 27 śmiałków ruszają na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Weddella śladem ludzkich stóp. Po sześciu tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec "Endurance" zostaje uwięziony w paku lodowym na kolejnych 10 miesięcy.

Dryfująca, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna zostaje zmiażdżona przez krę, zostawiając rozbitków na pastwę antarktycznej zimy. Shackleton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się do Georgii Południowej najpierw pieszo, następnie w 6 metrowej żaglowej szalupie ratunkowej "James Caird".

Na podstawie dokumentów, dzienników i rozmów z uczestnikami, amerykański pisarz i dziennikarz Alfred Lansing odtwarza przebieg wyprawy dzień po dniu, dając świadectwo ludzkiej determinacji i bohaterstwa, które i wówczas i dzisiaj jest prawie niemożliwe do powtórzenia.

Po projekcji filmu kpt. Marek Grzywa opowie o projekcie żeglarskiej wyprawy Shackleton 2014, www.shackleton2014.pl, której celem jest uczczenie pamięci wielkiego żeglarza i polarnika, w 100. rocznicę jego słynnej transantarktycznej wyprawy.

Film trwa 90 minut. 
Wstęp wolny.

Wyprawa Shackleton 2014

Źródło: poludnikzero.pl

Poprawiony: piątek, 31 stycznia 2014 12:51