"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Zwolnienie ze stanowiska Dowódcy Marynarki Wojennej

Zwolnienie ze stanowiska Dowódcy Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

tomasz matheaW dniu dzisiejszym, 17 grudnia 2013 r. w Belwederze, Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył akt zwolnienia z likwidowanego z dniem 1 stycznia 2014 r. stanowiska Dowódcy Marynarki Wojennej - admirałowi floty Tomaszowi Mathei,

Admirał floty Tomasz Mathea urodził się 30 kwietnia 1955 roku w Warszawie. W 1974 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. Po ukończeniu studiów rozpoczął służbę jako dowódca działu broni podwodnej na okręcie podwodnym ORP "Sokół". W 1984 roku awansował na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu podwodnego ORP "Bielik". Od 1988 roku był szefem Sztabu Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a następnie dowódcą Dywizjonu.

W 1996 roku został zastępcą dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, a dwa lata później objął stanowisko szefa Szefostwa Szkolenia Morskiego w Dowództwie MW. W czerwcu 2000 roku awansował na stanowisko dowódcy 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W 2002 roku został skierowany na studia w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju pełnił służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, jako Szef Generalnego Zarządu Planowania Strategicznego. Następnie w latach 2004 - 2006 był szefem Logistyki Marynarki Wojennej. W czerwcu 2006 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP. W dniu 25 czerwca 2010 roku otrzymał nominację na stanowisko Dowódcy Marynarki Wojennej RP.

Admirał floty Tomasz Mathea jest absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej b. ZSRR, Królewskiej Akademii Sztabu MW Wielkiej Brytanii oraz polskiej Akademii Obrony Narodowej. Ukończył studia operacyjno-strategiczne w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie, najważniejszej i najbardziej prestiżowej uczelni wojskowej Stanów Zjednoczonych. Jego wizerunek został umieszczony w tzw. "Hall of Fame", w miejscu, w którym Narodowy Uniwersytet Obrony Stanów Zjednoczonych wyróżnia swoich absolwentów zajmujących najwyższe stanowiska w siłach zbrojnych. 

Wielokrotnie odznaczany, między innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju", Złotym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny", Morskim Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Admirał floty Tomasz Mathea został także odznaczony przez Prezydenta Finlandii Komandorskim Orderem Białej Róży oraz przez Prezydenta Francji Legią Honorową.

tmathea1a tmathea2a tmatehea

Admirał floty Tomasz Mathea pełniąc kierownicze stanowiska w Marynarce Wojennej, aktywnie wspierał oraz uczestniczył w licznych uroczystościach Ligi Morskiej i Rzecznej. Szereg uroczystości ligowych miało szczególną opawę, zgodną z ceremoniałem morskim w asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

Jako Dowódca Marynarki Wojennej był również współorganizatorem i uczestnikiem wielu corocznych obchodów rocznicowych m. in. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku, uroczystości patriotycznych w Twierdzy Modlin - przy tablicy upamiętniającej powstanie pierwszego Portu Marynarki Wojennej w 1918 r., czerwcowego "Święta Morza" w Gdyni, przy tablicy pamiątkowej przy Rondzie Ligi Morskiej i Rzecznej na warszawskiej Białołęce oraz uroczystości organizowanych przez Zarząd "Bractwa Okrętów Podwodnych" LMiR.

W dniu 10 lutego 2012 roku w Pucku, podczas uroczystości 92. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, w uznaniu zasług położonych dla budowy i rozwoju Polski Morskiej, uhonorowany został "Pierścieniem Hallera", najwyższym wyróżnieniem Ligi Morskiej i Rzecznej.

tmathea4 tmathea8 tmathea5 tmathea6 tmathea7 tmathea9

*     *     *

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych z wchodzącymi w jego skład inspektoratami powstanie 1. stycznia 2014 roku w miejsce zlikwidowanych dowództw poszczególnych rodzajów sił. Inspektoraty będą pełniły funkcje pomocnicze dla dowódcy generalnego. Zajmą się m. in. planowaniem i organizowaniem procesu szkolenia wojsk, wyznaczaniem kierunków doskonalenia zawodowego dla poszczególnych specjalności wojskowych. Będą też pełnić rolę gestora sprzętu, czyli decydować o wymogach dotyczących wyposażenia dla jednostek wojskowych. Na stanowisko Inspektora Marynarki Wojennej został wyznaczony wiceadmirał Ryszard Demczuk.

W mającym powstać Dowództwie Generalnym zatrudnienie znajdzie w sumie 750. żołnierzy oraz 180. pracowników wojska. Odpowiednio wczesne obsadzenie etatów pozwoliło na to, by proces przejmowania zadań i obowiązków od obecnych dowództw rodzajów sił zbrojnych odbywał się w sposób ciągły i umożliwił dowódcy generalnemu rozpoczęcie dowodzenie całymi Siłami Zbrojnymi od 1 stycznia 2014 r.

Admirał floty Tomasz Mathea

Źródło: polska-zbrojna.pl, mon.gov.pl, wikipedia

Poprawiony: środa, 18 grudnia 2013 21:27