"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 Jubileuszowy X Flis Wiślany LMiR 2014

Jubileuszowy X Flis Wiślany LMiR 2014

Email Drukuj PDF

flis

W dniach 29 czerwca - 26 lipca 2014 r. Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej planuje organizację Jubileuszowego X Flisu Wiślanego na trasie Ulanów - Gdańsk.

Do udziału w X Flisie Wiślanym przygotowują się również ulanowscy flisacy, ta wielka ogólnopolska impreza rozpocznie się w przyszłym roku właśnie w Ulanowie. Flis wyruszy z Ulanowa pod koniec czerwca przyszłego roku, a zakończy się po czterech tygodniach w Gdańsku. Jego uczestnicy będą mieli do pokonania 751 kilometrów.

"To będzie symboliczny powrót do tradycji naszych praojców" - mówi Andrzej Szoja, cechmistrz Bractwa Flisackiego pod wezwaniem Świętej Barbary w Ulanowie. Dla ulanowskich flisaków będzie to już czwarta wyprawa tratwą z Ulanowa do Gdańska. Pierwsza taka ekspedycja odbyła się w 1993 roku.

Przygotowania do wyprawy już trwają. Niebawem flisacy zetną drzewa, z których następnie zbiją swoją tratwę. Flisacka konstrukcja będzie ogromną atrakcją wśród jednostek pływających X Flisu Wiślanego. Impreza ma mieć charakter ogólnopolski. Będzie to wydarzenie o wysokiej randze.

"Mamy przychylność samego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który przecież przez 17 lat był prezesem Ligi Morskiej i Rzecznej" - mówi  kpt ż.w. dr inż. Andrzej Królikowski, obecny prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

"Jest to przedsięwzięcie, do którego chcemy zaprosić samorządy miast nadsańskich i nadwiślańskich, a także młodzież i stowarzyszenia związane z wodą, które chcą promować żeglowność naszych rzek oraz turystyczne zagospodarowanie nabrzeży" - dodaje Teresa Pracownik, prezes Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Ulanowie.

Podczas flisu mają się odbywać seminaria i prezentacje samorządów. Będzie też okazja do spotkań i rozmów o sposobach na uatrakcyjnienie i lepsze zagospodarowanie nabrzeży Sanu i Wisły, a także wymiany doświadczeń na temat wykorzystania turystycznych walorów rzek i miast. Zresztą nie tylko turystycznych.

"Rzeki powinny przynosić dochody dla państwa. Jeżeli chcemy chronić przyrodę, to jaki transport jest najbardziej ekologiczny? Właśnie wodny" - twierdzi prezes Andrzej Królikowski.

Oprócz flisaków z Ulanowa w X Flisie Wiślanym wezmą udział między innymi uczniowie ze szkolnych kół Ligi Morskiej i Rzecznej z całej Polski, członkowie stowarzyszeń i klubów wodniackich, jednostki prywatne reprezentujące poszczególne miasta nad Wisłą i Sanem, w tym członkowie Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie.

Organizatorami pierwszego etapu Flisu, z Ulanowa do Warszawy jest ulanowski Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej, Bractwo Flisackie pod wezwaniem Świętej Barbary, Towarzystwo Żeglugi Rzecznej "Cypel" oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Przystań. Drugi etap Flisu, z Warszawy do Gdańska organizowany jest przez Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej.

"Flis, to jest spuszczanie statków Wisłą i inszymi rzekami do niej przypadającymi" - Sebastian Fanian Klonowic.

Flis
Liga Morska i Rzeczna
Liga Morska i Rzeczna - wikipedia.pl

Bractwo Flisackie w Ulanowie

Źródło: echodnia.eu

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 21:27