"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 Wernisaż wystawy pt. "Mapa Lubinusa w Gdyni"

Wernisaż wystawy pt. "Mapa Lubinusa w Gdyni"

Email Drukuj PDF

mapalubinusa4W czwartek, 28 listopada 2013 r. o godz. 10.30 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się Wernisaż wystawy pt. "Mapa Lubinusa w Gdyni".

Wystawa, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, poświęcona jest Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiegoautorstwa niemieckiego kartografa Eilhardusa Lubinusa

Mapa ta powstała na zamówienie Księcia Szczecińskiego Filipa II. Pierwsze wydanie mapy szacuje się na rok 1618, a kolejne na lata 1758 i 1920. Po konsultacjach konserwatorskich stwierdzono,  iż egzemplarz ze zbiorów MMW w Gdyni pochodzi najprawdopodobniej z pierwszego druku, czyli z 1618 roku.

Orginał tego unikatowego, kartograficznego arcydzieła wraz z jego historią będzie można zobaczyć do 31. grudnia 2013 r., w sali ekspozycyjnej w budynku MMW w Gdyni. W dniu 28. listopada 2013 r. Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza również na konferencję naukową poświęconą mapie Eilhardusa Lubinusa pt. "Mapy Lubinusa - problemy datowania i konserwacji". Tematem wykładów będzie historia nabycia i etapy konserwacji posiadanych przez inne instytucje egzemplarzy tej mapy. W tym dniu wstęp do Muzeum MW, na okręt-muzeum ORP "Błyskawica" oraz na wernisaż i konferencję naukową jest wolny.

Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego Eilhardusa Lubinusa

Plan Konferencji

Źródło: MMW

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:54