"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 Warszawski Przegląd Filmów Żeglarskich "Jacht Film"

Warszawski Przegląd Filmów Żeglarskich "Jacht Film"

Email Drukuj PDF

jachtfilmW dniach 30 listopada - 1 grudnia 2013 r. w warszawskim kinie "Wisła" (pl. Wilsona 2), odbędzie się trzecia edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich "Jacht Film".

W tym roku będzie wiele produkcji zagranicznych w tym m.in. film "O łodziach i braciach" opowiadający historię rodziny Herreshoff i dwóch braci - założycieli stoczni jachtowej. Obraz Toma Garbera to jeden z niewielu dokumentów opowiadających o projektantach i budowniczych najpiękniejszych i najszybszych jachtów z przełomu wieków.

To opowieść o marzeniach i niezwykłej relacji Johna i Nathaniela, którzy mimo wielu przeciwności zdobywają światową reputację w regatowym świecie. To także opowieść o Ameryce z początku XX wieku, o rewolucji przemysłowej i technologicznej, powstawianiu fortun i budowaniu pięknych dużych jednostek. W takiej właśnie scenerii niewielka stocznia braci Herreshoff z Rhode Island zdobywa sławę, gdy po raz kolejny Thomas Lipton pretenduje do zdobycia Pucharu Ameryki na jachcie "Shamrock".

Dokument "W kilwaterze szkunera Zaca" to historia pięknego jachtu zbudowanego dla Templetona Crockera, jednego z pierwszych amerykańskich milionerów. Dzieje jachtu splatają się jak ludzkie losy. Jest on świadkiem sukcesów i porażek, czasów pięknych i trudnych. O historii łodzi opowiadają kapitanowie, załoganci i kolejni właściciele, między innymi hollywoodzki aktor Errol Flynn.

Nie zabraknie też polskich filmów. Tych z czasów siermiężnych i trochę już zapominanych, a także tych zrealizowanych całkiem niedawno. "Gdziekolwiek dopełni się Twój los" to obraz Michała Dąbrowskiego opowiadający o tragicznym wypadku żaglowca "Marques" podczas Operacji Żagiel w 1984 roku. Historia została opowiedziana głosem angielskiego dziennikarza i załogantów z Zawiszy Czarnego, którzy wzięli udział w akcji ratowniczej. Jest to jedyny film zrealizowany o tej tragedii.

Warto też wspomnieć o filmie "Optimista" w reżyserii Kryspina Pluty. Będzie to pierwszy pokaz kinowy tego filmu w Warszawie. Autor przez dwa lata towarzyszył najmłodszym żeglarzom, stawiającym pierwsze kroki na łódkach klasy Optimist. Dokumentuje ich pierwsze spotkania z jachtem oraz pierwsze samodzielne pływania. Jest z nimi podczas wywrotek, w słońcu i w deszczu, widzi ich łzy spowodowane strachem, chwile zwątpienia, a także momenty radości i satysfakcji. Główny bohater filmu - 8-letni Mateusz, na którym skupia się oko kamery, jeszcze nie wie czy żeglarstwo to jest właśnie to...

Na zakończenie zrealizowany w 2009 roku film o legendzie francuskiego i światowego żeglarstwa pt. "Tabarly". Pełnometrażowy dokument pokazujący Erica Tabarly jako sportowca, żeglarza, ojca i męża.

Nowością tegorocznego "Jacht Filmu" będą pokazy filmów nadesłanych w ramach ogłoszonego wiosną konkursu "a morze kręci mnie". Spośród nadesłanych filmów, wybrano pięć nakręconych przez amatorów filmów. I te będą pokazane publiczności Przeglądu.

Program Przeglądu Filmów Żeglarskich "Jacht Film":

30 listopada (sobota) - godz. 11.00-14.30
Pokazy filmów konkursowych
W kilwaterze szkunera Zaca, reż. Luther Greene, 1978-2005 r. (51 min.)
Optimista, reż. Kryspin Pluta, 2012 r. (45 min.)

30 listopada (sobota) - godz. 16.00-19.30
Głos wody, reż. Bert Hannstra, 1966 r. (90 min.)
Każdy ma swój port, reż. J. Roman-Stefanowska, 2007 r. (30 min.)
O łodziach i braciach, reż. Tom Garber, 1985 r. (55 min.)

1 grudnia (niedziela) - godz. 12.00-17.00
Janka - morska księżniczka, reż. B. Sienkiewicz/ M. Dąbrowski, 2011 r. (32 min.)
Gdziekolwiek dopełni się Twój los, reż. Michał Dąbrowski, 1994 r. (14 min.)
Nieugięci, reż. Moxie Marlinspike, 2010 r. (67 min.)
Konkurs "a morze kręci mnie" i ogłoszenie wyników Jury Konkursu oraz Nagrody Publiczności
Tabarly, reż. Pierre Marcel, 2008 r. (90 min.)

Ceny biletów:
20 zł - bilet na jeden wybrany blok filmowy (uczniowie i studenci);
22 zł - bilet na jeden wybrany blok filmowy (dorośli);
56 zł - karnet na wszystkie filmy w ramach Przeglądu.

Źródło: jachtfilm.pl  

Poprawiony: piątek, 22 listopada 2013 22:01