"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 "Niebieska Szkoła" - lekcja na całe życie

"Niebieska Szkoła" - lekcja na całe życie

Email Drukuj PDF

niebieska szkolaW czwartek, 21 listopada 2013 r. w Szczecinie, w ramach Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, odbędą się pierwsze warsztaty Niebieskiej Szkoły realizowane przez Fundację "STS Fryderyk Chopin".

Warsztaty obejmą cały dzień, a udział w nich wezmą uczniowie Zespołu Szkół nr 8, XI Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Rzemieślniczych oraz SOSW dla dzieci niesłyszących.

Warsztaty Niebieskiej Szkoły to edukacyjna, bezpłatna propozycja uzupełniających zajęć dla palcówek edukacyjnych, głównie gimnazjów i liceów. Organizowane przez Fundację STS Fryderyk Chopin warsztaty obejmują wybrane zagadnienia wychowania morskiego. 

Ich celem jest promocja żeglarstwa nie tylko jako dyscypliny sportu, ale głównie sposobu życia, nauki, podróżowania, w końcu jako źródło niezwykle przydatnych w codziennym życiu umiejętności. Dodatkowym celem warsztatów jest rozbudzenie w młodych ludziach pasji i siły do realizowania własnych marzeń.

Niebieska szkoła to program edukacji morskiej młodzieży na pokładzie żaglowca STS Fryderyk Chopin skierowany do uczniów szkół średnich. Koncepcja rejsów edukacyjnych obejmuje zarówno krótkie (tygodniowe lub dwutygodniowe) podróże przypominające swoją formą znane powszechnie "zielone szkoły", jak również jedno- i dwumiesięczne rejsy oceaniczne.

W dłuższych rejsach młodzież pod okiem kadry nauczycielskiej realizuje naukę zgodnie z programem szkolnym stanowiąc jednocześnie załogę żaglowca. Wykwalifikowani pedagodzy pełni pasji i chcący pokazać ciekawe drogi do poszerzania zainteresowań motywują młodych ludzi do zgłębiania wiedzy. Profesjonalni żeglarze stanowiący załogę zawodową dbają o bezpieczeństwo, uczą szacunku do przyrody i wytrwałości. 

Morze to drugi wychowawca, a żaglowiec to jedyna w swoim rodzaju klasa. Ograniczona przestrzeń życiowa, przebywanie w zamkniętej grupie ludzi, obsługa żagli i prace bosmańskie w sposób pozytywny wpływają na rozwój osobowości. Taka szkoła uczy młodych ludzi odpowiedzialności i współpracy. Dodatkowo młodzież oprócz systematycznej nauki i uczestniczenia w pracach na żaglowcu ma możliwość podróżowania i reprezentowania Polski poza granicami kraju. Niebieska Szkoła poszerza horyzonty.

*     *     *

Fundacja "STS Fryderyk Chopin" została powołana w czerwcu 2011 roku. Misją Fundacji i jest wychowywanie młodzieży w oparciu o doświadczenia zdobyte na morzu, które stanowią ogromną wartość w dalszym rozwoju młodych ludzi. Morze kształtuje charakter zmuszając do podejmowania wyzwań, pokonywania własnych ograniczeń i słabości, uczy pracy w zespole i podejmowania za ten zespół odpowiedzialności. Nauka podczas rejsu daje zdecydowanie lepsze efekty niż podczas zajęć w tradycyjnej szkole, ponieważ oprócz wiedzy książkowej młodzież poznaje nowe kultury, tradycje, języki, ludzi. 

Rejsy edukacyjne na pokładzie żaglowca STS Fryderyk Chopin organizowane są od chwili jego powstania, tj. 1992 roku i adresowane są do młodzieży w wieku od 15 do 18 lat. Projekt Niebieskiej Szkoły to sprawdzone i skuteczne połączenie regularnej nauki według programu szkolnego z żeglugą oceaniczną. W każdym rejsie Niebieskiej Szkoły może wziąć udział maksymalnie 25 uczniów, przy czym 5 uczniów płynie bezpłatnie dzięki stypendiom fundacyjnym.

Podczas licznych godzin na morzu młodzież odbywa codzienne zajęcia lekcyjne, poznaje uroki żeglarstwa, podstawy nawigacji oraz pracy przy żaglach, a odwiedzając zagraniczne porty odkrywa świat, poznaje inne kultury i tradycje. Ale w trakcie rejsów młodzi żeglarze uczą się nie tylko życia na statku - rejs Niebieskiej Szkoły to niezwykła lekcja odpowiedzialności za siebie i innych, która uczy współpracy w grupie i pokonywania własnych słabości. Przede wszystkim jednak to niesamowita przygoda!

Źródło: fryderykchopin.org.pl, fryderykchopin.pl

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:55