"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 Serial o losach niszczyciela ORP "Grom"

Serial o losach niszczyciela ORP "Grom"

Email Drukuj PDF

orp gromLaureat tegorocznej nagrody "Strażnik Pamięci 2013", scenarzysta filmowy Jarosław Sokół potwierdził, że pracuje nad scenariuszem kolejnego serialu historycznego, tym razem o losach załogi niszczyciela ORP "Grom".

Serial telewizyjny poświęcony wprowadzonemu do służby w Marynarce Wojennej w 1937 r., zasłużonemu polskiemu okrętowi, składać się będzie z 13. odcinków. Treść scenariusza ma obejmować okres poprzedzający wybuch II wojny światowej, jak również wojenne, w tym tragiczne losy okrętu i jego załogi. Rozpoczęcie realizacji planowane jest na początek 2015 r.

Podczas operacji morskich w czasie kampanii norweskiej ORP "Grom" został uznany przez niemieckich żołnierzy za prawdopodobnie najbardziej znienawidzony ze wszystkich okrętów alianckich w rejonie Narwiku. W niemieckich wspomnieniach z tych walk przewijają się określenia: "wielki polski niszczyciel", "przeklęty Polak", "łowca ludzi" czy "polski diabeł". ORP "Grom" dał się we znaki Niemcom, tropiąc i ostrzeliwując dostrzeżonych nieprzyjaciół w trakcie patroli w pobliżu Rombakken, gdzie południowym brzegiem fiordu przebiegała ważna linia kolejowa, którą docierało zaopatrzenie.

W dniu 4 maja 1940 roku, gdy ORP "Grom"  przygotowywał się do odcumowania z miejsca postoju, został namierzony i zaatakowany przez niemiecki bombowiec. Dwie z sześciu zrzuconych bomb okazały się celne. Pierwsza wybuchła w rejonie maszynowni, uszkadzając poszycie burty na długości 20 m. Druga trafiła w śródokręcie. Bomba trafiła w załadowaną wyrzutnię torped, których wybuch dopełnił dzieła zniszczenia. ORP "Grom" zatonął w ciągu trzech minut, a wraz z nim na dno poszło 59 członków załogi (w tym 1 oficer, 25 podoficerów i 33 marynarzy). Rozbitków z okrętu ostrzelali Niemcy obserwujący wydarzenia ze stanowisk na brzegu. Uciszył ich dopiero ogień brytyjskiego niszczyciela HMS "Bedouina" biorącego udział w akcji ratunkowej.

ORP "Grom"

Źródło: portalmorski.pl

Poprawiony: piątek, 15 listopada 2013 13:52