"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Email Drukuj PDF

mamynW poniedziałek, 11 listopada 2013 r., przypada 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W planie oficjalnych obchodów jest Msza św. za ojczyznę, uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, marsz "Razem dla Niepodległej". 

Oficjalne uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w poniedziałek rano. Prezydent Bronisław Komorowski złoży wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, później weźmie udział w uroczystej mszy św. za ojczyznę w archikatedrze św. Jana.

W Pałacu Prezydenckim wręczy odznaczenia państwowe. W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie planowane jest wystąpienie głowy państwa. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych polskich władz. Na obchody Święta Niepodległości do Polski przyjedzie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Po zakończeniu uroczystości z placu Piłsudskiego ulicami Warszawy przejdzie marsz "Razem dla Niepodległej", który ma uhonorować pamięć zasłużonych dla niepodległości, w tym powstańców styczniowych.

dsc03058 dsc03063 dsc03065 dsc03068 dsc03077 dsc03078 

Uczestnicy marszu, z Bronisławem Komorowskim, a także z premierem Donaldem Tuskiem, przejdą przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie. W trakcie przemarszu Traktem Królewskim do Belwederu prezydent złoży kwiaty przed pomnikami osób zasłużonych dla niepodległości: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego "Grota", Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego. Marsz zakończy się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze ok. godz. 14.55 - tam też jest planowane wystąpienie prezydenta.

Wiele wydarzeń związanych z obchodami Święta Niepodległości będzie miało miejsce w poprzedzający to święto weekend. Sobota to dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim, który będzie można zwiedzać w godzinach 13.00-19.00. Wieczorem na fasadzie pałacu rozbłysną iluminacje w barwach narodowych, z logo Marszu Razem dla Niepodległej.

Również tego dnia Bronisław i Anna Komorowscy spotkają się w pałacu ze sportowcami, medalistami igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy, by wspólnie z nimi i ich rodzinami przygotować kotyliony w barwach narodowych. Kokardy z parą prezydencką przygotują m.in. Sylwia Gruchała-Bączek, Robert Korzeniowski, Mariusz Czerkawski, Szymon Kołecki, Zenon Jaskuła.

W południe prezydent spotka się z przedstawicielami instytucji, zaangażowanych w renowację zabytkowego czołgu Renault FT17.

W niedzielę Bronisław Komorowski weźmie udział w "Zaduszkach Witosowych" w Wierzchosławicach (Małopolska). Rano planowana jest msza św. w intencji Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwy, Wincentego Stawarza i zmarłych ludowców; później - spotkanie przy grobie Witosa i Mierzwy.

Z okazji Święta Niepodległości w Warszawie przygotowano wiele atrakcji: defiladę historyczną z udziałem rekonstruktorów, gry miejskie w ramach VIII Przystanku Niepodległość oraz wieczorem V Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego objęty honorowym patronatem prezydenta.

dsc03083 dsc03085 dsc03086 dsc03090 dsc03091 dsc03102 

Defilada historyczna wyruszy w poniedziałek wczesnym popołudniem z ul. Królewskiej. Widzowie będą mogli zobaczyć rekonstruktorów w mundurach z różnych epok, wojen i powstań. Ważnym elementem defilady będzie konnica, która wyruszy z pl. Trzech Krzyży i dołączy do rekonstruktorów. Przejadą m.in. ułani grochowscy, szwadron ochotniczy, szwoleżerowie rokitniańscy i mazowieccy, ułani krechowieccy oraz lansjerzy nadwiślańscy.

Również na poniedziałek zaplanowano XXV Bieg Niepodległości, w którym ma wziąć udział 12 tysięcy osób, w tym premier Donald Tusk. Bieg ruszy o godz. 11.11. Na 10. kilometrowej trasie dominować będą biało-czerwone barwy. Ubrane w białe stroje osoby staną po jednej stronie ulicy, a w czerwone po przeciwnej, tworząc na starcie "żywą" flagę.

Trasa biegu, upamiętniającego 95. rocznicę odzyskania niepodległości, prowadzi od Al. Jana Pawła II przy Stawki, Alejami Niepodległości do ul. Rakowieckiej, gdzie znajduje się półmetek i tam nastąpi nawrót. W imprezie udział wezmą także zawodnicy niepełnosprawni na wózkach oraz miłośnicy nordic walking.

Tegoroczne obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości zbiegają się ze 150. rocznicą powstania styczniowego. Dlatego 11. listopada w Pałacu Prezydenckim zaplanowano rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na najlepsze obchody rocznicy powstania.

W imieniu prezydenta zostaną też złożone wieńce w miejscach związanych z powstaniem i odzyskaniem niepodległości: przed Bramą Straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej, pod Krzyżem Traugutta w Parku im. Traugutta oraz pod pomnikami POW na pl. Małachowskiego i Powstania Styczniowego na Powązkach Wojskowych.

Źródło: PAP

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:56