"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013 "Zmieniamy Warszawę" - zmieniamy WISŁĘ!

"Zmieniamy Warszawę" - zmieniamy WISŁĘ!

Email Drukuj PDF

zmieniamy warszaw

We wtorek, 29 października 2013 r. w Starej Prochowni SCEK w Warszawie, odbyła się debata obywatelska pod hasłem "Wpłyń na Wisłę - przyjdź na brzeg!", poświęcona zagospodarowaniu warszawskiej Wisły.

Gospodarzami debaty byłi m. in. Prezydent m.st. Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy - Michał Olszewski oraz pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły - Marek Piwowarski.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele policji, straży miejskiej, Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Warszawie, armatorów rzecznych, środowiska sportowego, turystycznego oraz licznie przybyli mieszkańcy aglomeracji warszawskiej.

Wśród uczestników byli również członkowie Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły, w tym m. in.: Przewodniczący Komisji - Piotr Kaliszek z Warszawskiego Akademickiego Klubu Kajakowego "Habazie", Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Rafał Łapiński - prezes Fundacji "Dom Wisły", Przemysław Pasek - przezes Fundacji "Ja Wisła", Piotr Fedorowicz - Firma "naKajak", Piotr Ruszczewski - Firma "Wisła 2014", Urszula Zawadzka-Pawlewska - KS "Powiśle" oraz Robert Jankowski. Klub "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie reprezentowany był przez wiceprezesa Zarządu - kmdr. por. Marka Jankiewicza.

Przed wiekami Warszawa powstała dzięki Wiśle. Przez wieki to właśnie jej, miasto zawdzięcza swój rozwój. W czasach PRL, stolica odsunęła się od Wisły i na szczęście, zwłaszcza w ostatnich latach szybko nadrabia zaległości. Opustoszałe jeszcze niedawno brzegi, teraz są uczęszczanym miejscem letniego wypoczynku. Plaże, bulwary, ścieżki rowerowe i spacerowe to już codzienność. A po wodzie, jak za dawnych lat, płynają statki spacerowe cumujące w przystaniach. Wisła jest hojna, ale jej potencjał trzeba dalej zagospodarowywać. Temu właśnie poświęcona była kolejna, ósma już debata z cyklu "Zmieniamy Warszawę 2.0".

Jej pierwsza część składała się z krótkich wystąpień przedstawicieli stołecznego ratusza i naukowców, podczas których zaprezentowano zrealizowane i prowadzone inwestycje na Wisłą. Omówiono plany na wykorzystanie powstałych przestrzeni i ich roli w mieście, jak również przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie ochrony i zachowania unikalnej wartości przyrodniczej tego obszaru.

debata1 debata2 debata3

Lista wystąpień:

  • Hanna Gronkiewicz-Waltz, Michał Olszewski - "Wisła w Warszawie - strategiczny obszar zrównoważonego rozwoju - cele i efekty";
  • dr inż. Piotr Kuźniar - "Uwarunkowania ochrony przed powodzią w Warszawie";
  • dr Andrzej Kruszewicz - "Natura 2000 w sercu miasta";
  • dr inż. Marek Piwowarski - "Proces budowy przestrzeni publicznej nad Wisłą";
  • Ivan Ivanov - "Powrót mieszkańców nad Wisłę: moda czy stały trend?".

Część druga debaty miała charakter otwartej dyskusji z mieszkańcami. Rozmawiano m. in. o tym jak się zmienia przestrzeń nad Wisłą, jakie są wyzwania w zakresie ochrony przyrody, jakie są możliwości korzystania z Wisły, a czego brakuje w ofercie dla mieszkańców. Mówiono szeroko o potencjale jakie rzeka daje mieszkańcom Warszawy, w tym możliwości promocji miasta np. przez "flotę" warszawskich tradycyjnych łodzi drewnianych z ożaglowaniem rozprzowym.

Cenny głos w dyskusji zabrali m in. Piotr Kaliszek, Andrzej Stański, Rafał Łapiński, Przemysław Pasek oraz kmdr por. Marek Jankiewicz, który postulował o poprawę bezpieczeństwa nad brzegami warszawskiej Wisły, poprzez zapewnienie mieszkańcom powszechnej możliwości dostępu do podstawowych środków ratunkowych.

W czasie debaty prowadzone były również warsztaty przyrodnicze dla dzieci, połączone z pokazem filmu o przyrodzie warszawskiej Wisły.

Źródło: scek.pl

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:57