"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Marynarka Wojenna RP odnalazła wrak HMS J6

Marynarka Wojenna RP odnalazła wrak HMS J6

Email Drukuj PDF

wrakj6Specjaliści Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej (BHMW) zidentyfikowali odnaleziony w czerwcu br. na Morzu Północnym wrak okrętu podwodnego. Analiza dokumentacji technicznej wykazała, że jest to brytyjski okręt podwodny HMS J6, z czasów I wojny światowej.

Okręty podwodne typu J były produkowane od 1914 roku. Łącznie do służby w Royal Navy weszło siedem jednostek. Okręt podwodny HMS J6 został zwodowany dwa lata po rozpoczęciu I wojny światowej.

W październiku 1918 roku został omyłkowo ostrzelany przez brytyjski okręt HMS "Cymric", po czym  poszedł na dno. Brytyjczycy długo nie wiedzieli, gdzie dokładnie spoczywa wrak. Zebrane latem, podczas misji poszukiwawczej wraku zaginionego ORP "Orzeł" materiały, Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej przekazało Brytyjczykom.

W czwartek, 17. października br. do Gdyni przyjechał szef Biura Hydrograficznego Wielkiej Brytanii adm. Tom Karsten. Podczas wizyty w Gdyni potwierdził, że wrak, który został odnaleziony i zidentyfikowany przez polskich specjalistów, to HMS J6. Dziękując za przekazane materiały, wyraził ubolewanie, że spoczywający na Morzu Północnym wrak to nie ORP "Orzeł",  jednocześnie zadeklarował, że Brytyjczycy nadal będą wspierać jego poszukiwania.

wrak1 j6 wrak2 j6 imagecr  

Obrazy sonarowe: (The United Kingdom Hydrographic Office/ udostępnione przez Marynarkę Wojenną)

Źródło: polska-zbrojna.pl, www.rnsubs.co.uk

Poprawiony: czwartek, 18 września 2014 19:36