"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Przegląd filmów morskich w Gdyni

Przegląd filmów morskich w Gdyni

Email Drukuj PDF

festiwalfilmow

fot. Gospodarka Morska
Zbliża się kolejna edycja "Mini Przeglądu Filmów Morskich" przygotowana w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. W programie festiwalu znajdą się zarówno filmy pełnometrażowe, jak i krótkie reportaże. Wydarzenie odbędzie się online 30 kwietnia.
Spotkanie z filmem morskim to wyjątkowa okazja do uruchomienia gdyńskiej machiny czasu, w tym przywołania wspomnień o transatlantykach, niezłomnych sternikach - kapitanach, czy o legendarnych rejsach.
W 10. edycji "Mini Przeglądu Filmów Morskich" zobaczymy między innymi obraz gdyńskiego twórcy Kryspina Pluty z 2019 roku pt. "Kapitan". Film jest poświęcony 80-letniemu, legendarnemu kapitanowi Krzysztofowi Baranowskiemu, który wciąż planuje nowe wyzwania żeglarskie. To dzieło to także pretekst do przypomnienia historii Baranowskiego - wybitnego żeglarza, który dwa razy samotnie opłynął świat.
Drugą pozycją przeglądu jest "Konstruktor Żaglowców". To z kolei 14 minutowy reportaż z 1980 roku o konstruktorze największych polskich żaglowców -Zygmuncie Choreniu. Film pokazuje Chorenia i jego zespół konstruktorów podczas powstawania żaglowca "Pogoria".
Ostatnia pozycją przeglądu będzie kilkudziesięciominutowy montaż autorskich impresji filmowych, nakręconych przez kapitana ż. w. Jerzego Pszennego. Materiał powstał na transatlantyku "TSS Stefan Batory".
O pasji filmowej kapitana Pszennego opowie jego syn Andrzej - w rozmowie z przyjacielem ze szkolnej ławki Arkadiuszem Brzęczkiem. Ważnym wątkiem dialogu będą również osobiste wspomnienia ze wspólnych rejsów z ojcem oraz historie związane z legendarnym transatlantykiem.
"Mini Przegląd Filmów Morskich" odbędzie się w formie online 30 kwietnia o godz. 17:00. Wprowadzeniem oraz zapowiedziami filmów zajmie się Aleksander Kuba Gosk.
Źródło: gospodarka morska.pl

Poprawiony: sobota, 17 kwietnia 2021 15:58